Dotacje unijne na e-zdrowie – sprawdź możliwości

/appFiles/site_102/images/autor/s0DQ6hCJ3acUnRe.jpeg

Autor: Magdalena Pokrzycka-Walczak

Dodano: 3 listopada 2021
Dotacje unijne na e-zdrowie – sprawdź możliwości

Placówki medyczne czeka kolejne unijne rozdanie funduszy na e-zdrowie w ramach nowego rozdania budżetowego UE na lata 2021-2027. Sprawdź, o jakie środki będzie można się starać.

Pierwsze konkursy PFERC będą ogłoszone w drugim kwartale 2022 roku. – Jest to następca Programu Operacyjnego Polska Cyfrowa z poprzedniej perspektywy finansowej 2014–2020, w ramach którego projekty z obszaru zdrowia będą realizowane jeszcze do 2023 roku – informuje Michał Ptaszyński, zastępca dyrektora departamentu Rozwoju Cyfrowego w Ministerstwie Funduszy i Polityki Regionalnej. – Obecnie mamy 17 projektów w różnej fazie wdrażania. Dotyczą one szeroko pojętego e-zdrowia. Ich wartość to ok. 800 mln zł.

Możliwe fundusze na e-zdrowie

W negocjowanych obecnie z Komisją Europejską programach ochrona zdrowia zajmuje bardzo istotne miejsce, przede wszystkim ze względu na jej znaczenie w walce z pandemią i potencjalnymi przyszłymi kryzysami w obszarze zdrowia publicznego.

Oprócz PFERC placówki ochrony zdrowia będą mogły korzystać z funduszy na e-zdrowie np. w ramach regionalnych programów operacyjnych (dalej: RPO), ale także ze środków dostępnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

Na fundusze na e-zdrowie będą mogły liczyć głównie przedsięwzięcia dotyczące integracji, udoskonalania i dalszego rozwoju e-usług, w tym portalu pacjent.gov.pl. Finansowanie przewidziane jest także na wzrost kompetencji cyfrowych kadry placówek medycznych.

W ramach środków dostępnych z instrumentu finansowego będącego następcą Programu Operacyjnego Infrastruktura i Środowisko planowane są inwestycje w rozwój szpitali.

Obszar zdrowia jest także obecny w Krajowym Planie Odbudowy, z którego możemy otrzymać ok. 57 mld euro, w tym również na zagadnienia związane z ochroną zdrowia i wyzwaniami związanymi z kryzysem epidemicznym, wywołanym pandemią.

– Zadaniem resortu na dziś jest uzgodnienie planowanych interwencji finansowych w obszarze zdrowia, czyli ustalenie z zarządami poszczególnych regionów działań na poziomie krajowym i poziomach regionalnych tak, by przyszłe konkursy przeznaczone dla ochrony zdrowia nie dublowały się, ale w jak największym stopniu mogły się uzupełniać – tłumaczy M. Ptaszyński. – Aby zapewnić efektywność naszych działań, wspólnie z marszałkami województw stworzono Komitet Sterujący ds. Zdrowia.

Efektywne wsparcie procesów zarządzania w placówce medycznej

Z kolei Hubert Życiński, zastępca dyrektora Departamentu Innowacji w Ministerstwie Zdrowia, podkreśla, że cyfryzacja usług w ochronie zdrowia od kilku lat jest priorytetem dla resortu. – O wiele trudniej byłoby przejść przez pandemię bez efektywnego wdrożenia rozwiązań informatycznych – mówi H. Życiński.

Zauważa jednak, że informatyzacja nie jest panaceum na wszystkie bolączki w ochronie zdrowia.

– Cyfryzacja zapewnia zbiór rozwiązań, które umożliwiają osiągnięcie efektu optymalizacji z udziałem wszystkich interesariuszy, wliczając pacjentów oraz kadrę medyczną i administrację placówek medycznych – informuje. – Pozwala na optymalizację czasu i nakładów na ochronę zdrowia, prowadząc do podniesienia poziomu bezpieczeństwa i higieny pracy medyków i personelu wspierającego w placówkach medycznych.

Dostępne możliwości cyfrowe to dopiero połowa sukcesu. Drugą część stanowią kompetencje kadry medycznej i administracyjnej, a także tzw. dojrzałość cyfrowa podmiotów medycznych.

Budowa kompetencji i świadomości użytkowników oraz odbiorców na temat dostępnych rozwiązań cyfrowych to jedno z istotnych wyzwań przed placówkami ochrony zdrowia w nowej perspektywie finansowej UE. – Zróżnicowane źródła finansowania – w tym dodatkowy instrument REACT-EU – pozwolą na inwestycje w kluczowych obszarach e-zdrowia, związanych np. z zastosowaniem sztucznej inteligencji w kontekście działań profilaktycznych czy analizy dużych zbiorów danych medycznych, w tym danych obrazowych – tłumaczy H. Życiński.

– Istotne znaczenie ma także tematyka cyberbezpieczeństwa w kontekście przetwarzania danych wrażliwych pacjentów na potrzeby profilaktyki, diagnostyki i leczenia.

Departament Innowacji MZ planuje kolejne działania związane z cyfryzacją, obejmujące m.in. utworzenie i zarządzanie platformą domowej opieki nad pacjentem po przejściu zakażenia koronawirusem.

– Na podstawie zdalnie zbieranych danych, w tym pomiarów określonych parametrów, uzyskanych w środowisku pacjenta, możliwe jest podejmowanie decyzji klinicznych – wyjaśnia H. Życiński, podkreślając jednocześnie znaczenie realizowanych przez MZ pilotaży, obejmujących wykorzystanie innowacyjnych narzędzi cyfrowych w monitoringu kardiologicznym, ale także innych dziedzinach medycyny. – Poza zdalną analizą stanu zdrowia kobiet w ciąży przez e-ktg planujemy również monitoring urządzeń wszczepionych pacjentom.

Fundusze na e-zdrowie: prywatne placówki medyczne mają szansę

Teoretycznie zagadnienia zwiększenia produktywności przedsiębiorstw w zakresie cyfryzacji nie dotyczą ochrony zdrowia. W praktyce jednak konkursy w ramach nowego Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) są adresowane także do prywatnych placówek medycznych, świadczących usługi komercyjne.

Jak zapewnia Piotr Zabadała, zastępca dyrektora Departamentu Innowacji i Polityki Przemysłowej w Ministerstwie Rozwoju i Technologii,FENG to kontynuacja Programu Operacyjnego Inteligenty Rozwój z perspektywy 2014–2020.

– W ramach FENG przewidziane są trzy priorytety – wsparcie dla przedsiębiorstw, środowisko sprzyjające innowacjom oraz pomoc techniczna – mówi P. Zabadała.

– W ofercie konkursowej będą m.in. usługi doradcze dla firm zainteresowanych transformacją cyfrową – eksperci zapewnią profesjonalną pomoc przy wdrażaniu konkretnych rozwiązań cyfrowych.

Prywatne placówki medyczne mają większe możliwości pozyskiwania funduszy na e-zdrowie niż placówki publiczne, działające na podstawie umowy z NFZ. Jednak w przypadku firm medycznych muszą one konkurować o środki z innymi przedsiębiorstwami, co jest dużym wyzwaniem. W przypadku projektów z zakresu e-zdrowia prywatne placówki medyczne mają jednak szansę na traktowanie priorytetowe.

O tym, że projekty z zakresu e-zdrowia traktowane są priorytetowo, świadczy przykład wniosku złożonego przez konsorcjum międzynarodowe złożone z firm i uczelni wyższych z Polski, Belgii i Włoch do Programu Horyzont 2020. Projekt, którego tematyka dotyczy ochrony podstawowych praw w wykorzystywaniu technologii cyfrowych dla usług e-zdrowia (ang. „REINITIALIZE – Preserving Fundamental Rights in the Use of Digital Technologies for e-Health Services”), złożono do konkursu Twinning w 2019 roku, jeszcze przed pandemią.

Co ciekawe, w konsorcjum nie ma placówki medycznej ani uniwersytetu medycznego, jednak mimo to propozycja otrzymała maksymalną liczbę punktów na etapie oceny merytorycznej.

Propozycje dotyczące szeroko rozumianego e-zdrowia mają szansę na pozyskanie finansowania m.in. w ramach wybranych konkursów nowego unijnego Programu Horyzont Europa, ale także w odpowiedzi na propozycje finansowania dostępne w Programie UE dla zdrowia na lata 2021–2027.

O poruszonych tematach dyskutowano podczas konferencji „Lub-Tech Digital Health 2021”, która odbyła się 8 września br. w Lublinie. Współorganizatorami wydarzenia był Samorząd Województwa Lubelskiego, Miasto Lublin, Klaster Lubelska Medycyna i m.in. Uniwersytet Medyczny.

7 przydatnych informacji na temat funduszy na e-zdrowie w perspektywie 2021–2027

1.

Na e-zdrowie z Programu Fundusze Europejskie na Rozwój Cyfrowy (PFERC) w obecnej perspektywie finansowej 2021–2027 przewidziano ok. 800 mln zł.

2.

Pierwszych konkursów PFERC można się spodziewać w drugim kwartale 2022 roku.

3.

Oprócz PFERC placówki ochrony zdrowia będą mogły skorzystać z funduszy na e-zdrowie np. w ramach regionalnych programów operacyjnych (dalej: RPO) i ze środków dostępnych w ramach Europejskiego Funduszu Społecznego.

4.

Obszar zdrowia jest także obecny w Krajowym Planie Odbudowy, z którego placówki mogą otrzymać ok. 57 mld euro, w tym również na zagadnienia związane z ochroną zdrowia i wyzwaniami związanymi z kryzysem epidemicznym wywołanym pandemią.

5.

Na fundusze na e-zdrowie będą mogły liczyć głównie przedsięwzięcia dotyczące integracji, udoskonalania i dalszego rozwoju e-usług, w tym portalu pacjent.gov.pl. Finansowanie przewidziane jest także na wzrost kompetencji cyfrowych kadry placówek medycznych.

6.

Konkursy w ramach nowego Programu Fundusze Europejskie dla Nowoczesnej Gospodarki (FENG) są adresowane także do prywatnych placówek medycznych świadczących usługi komercyjne.

7.

W ramach FENG przewidziane są trzy priorytety – wsparcie dla przedsiębiorstw, środowisko sprzyjające innowacjom oraz pomoc techniczna.

Autor: Magdalena Pokrzycka-Walczak

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy