Jakie są rodzaje wag laboratoryjnych?

/appFiles/site_102/images/autor/Od5op983jAFRzZQ.jpeg

Autor: Artykuł partnera

Dodano: 28 października 2021
Jakie są rodzaje wag laboratoryjnych?

Wagi laboratoryjne umożliwiają precyzyjne wyznaczanie masy substancji stałych oraz cieczy. Dokładność pomiarów jest bardzo ważnym punktem w laboratoriach, ponieważ wpływa to na prawidłową oraz efektywną pracę.

Artykuł partnera

Wagi laboratoryjne dzieli się ze względu na ich precyzyjność i nośność. Wagi laboratoryjne możemy znaleźć zarówno w laboratoriach chemicznych, biologicznych, jak i w placówkach farmaceutycznych, w których sporządzane są leki recepturowe.

W różnorodnego rodzaju laboratoriach najczęściej spotykanym rodzajem wagi laboratoryjnej jest waga analityczna. Tego typu urządzenie słynie z bardzo dokładnych pomiarów. Dokładność tego typu urządzenia wynosi zazwyczaj do 0,1 mg. Wykorzystywana jest do ważenia małych ilości substancji chemicznych potrzebnych do przeprowadzenia różnorodnych badań.

Mechanizm wagi analitycznej opiera się na dwustronnej dźwigni równoramiennej, który jest obudowany szkłem. Dodatkowo posiada ochronę przed działaniem czynników zakłócających pomiar, co jest ogromną zaletą.

Kolejnym rodzajem są wagi półmikroanalityczne. Wykonują pomiar z dokładnością do 0,001 gram, a nośność tych urządzeń wynosi 1 kg. Wyróżniają się ultradokładnym oraz nowoczesnym układem ważenia próbek. Obudowa wagi wykonana jest z tworzywa sztucznego, która zabezpiecza przed przedostaniem się różnorodnych zanieczyszczeń do środka. Wagi półmikroanalityczne zapewniają ważenie procentowe, dynamiczne oraz sumowanie wyników.

Wagi mikroanalityczne to wagi, w których dokładność mieści się w granicy 0,0001 grama, natomiast nośność wynosi 100 gram. Tego rodzaju waga wyznacza się dużą czułością oraz powtarzalnością wyników. Również możemy w nich spotkać czujniki temperatury, a także ciśnienia.

Waga ultramikroanalityczna to waga, która waży z dokładnością wynoszącą 0,00001 gram bądź więcej, a jej nośność mieści się w ok. 10 gramach. W wadze wbudowano czynniki pomiarowe. Waga ma również możliwość pomiaru gęstości ważonych substancji.

Ten model wag stworzono przy zastosowaniu najnowszej technologii. Ma dodatkowe funkcje pomiarowe, dodatkowo pozwala na uzyskanie rzetelnych danych, które mogą być wprowadzone do komputera.

Podsumowując, na rynku znajduje się szeroki wybór urządzeń pomiarowych. Obecnie królują wagi elektroniczne, które pozwalają uzyskać bardzo dokładne i rzetelne wyniki.

Urządzenie pomiarowe jest istotnym elementem w każdym laboratorium, gdyż bez niego praca laborantów może być bardzo utrudniona a czasami wręcz niemożliwa.

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy