Każdy projekt unijny, zwłaszcza inwestycyjny, wymaga utrzymania – po zakończeniu realizacji – wskaźników rezultatu, a sytuacja w ochronie zdrowia jest dynamiczna i trudno jest zaplanować, co stanie się za rok, dwa. Czy uda nam się pozyskać nowy kontrakt z NFZ we wnioskowanej i oczekiwanej wysokości? Jak postąpić w takiej sytuacji?
Przedstawiciele placówek medycznych, którzy są zainteresowani składaniem wniosków o dofinansowanie unijne, mają wątpliwości związane z trudnością przewidzenia przyszłych kontraktów z NFZ. Jednocześnie mają świadomość obowiązku utrzymania wskaźników rezultatu przez pięć lat po zakończeniu realizacji projektu. W takiej sytuacji warto opisać we wniosku o dofinansowanie potencjalne problemy dotyczące kontraktów z NFZ.
W programie operacyjnym Wiedza Edukacja Rozwój 2014-2020 uchwałą rządu z 20 listopada wprowadzono zmiany, które przewidują wsparcie przedsięwzięć służących realizacji programu Dostępność Plus, przyjętego przez Radę Ministrów 17 lipca. Chodzi o usuwanie barier w dostępie do usług publicznych – organizacyjnych oraz infrastrukturalnych – utrudniających życie m.in. osobom z niepełnosprawnościami oraz starszym.
Umożliwią one realizację 18 spośród 44 działań zaplanowanych w programie Dostępność Plus. Będą to m.in. takie działania jak:Budynki bez barier,100 placówek służby zdrowia bez barier, czy Dostępne serwisy internetowe i aplikacje mobilne. W sumie na ten cel w programie operacyjnym będzie przeznaczone ok. 132 mln euro.
Fundusz „Sprawiedliwość, Prawa i Wartości” UE to nowy element na mapie funduszy europejskich, które będą dostępne w nowej perspektywie finansowej UE 2021-2027. Sprawdź, jakie wsparcie mogą zyskać placówki medyczne w kolejnych latach.
W kolejnym długoterminowym budżecie UE Komisja proponuje dalsze wzmocnienie socjalnego wymiaru Unii za pomocą odnowionego Europejskiego Funduszu Społecznego – „Europejskiego Funduszu Społecznego Plus” (EFS+) oraz silniejszego i skuteczniejszego Europejskiego Funduszu Dostosowania do Globalizacji (EFG).
Wartość przedsięwzięć finansowanych ze środków unijnych znacznie przekroczyła 50 mln zł. Ciekawymi projektami będą m.in.: „Utworzenie obszaru koordynowanego „Kobieta – Matka – Dziecko” oraz „Filtr epidemiologiczny na wschodniej granicy UE” w obrębie oddziału chorób zakaźnych. Sprawdź, jakie jeszcze projekty są w planach - r ozmowa z DARIUSZEM OLEŃSKIM, dyrektorem naczelnym Wojewódzkiego Szpitala Specjalistycznego w Białej Podlaskiej.
Niedawno w ramach WSS zainaugurował działalność Ośrodek Opieki Medycznej „Domowy Szpital”. Skąd pomysł na tę inicjatywę, na czym polega przedsięwzięcie i skąd jego finansowanie?
„Domowy Szpital” to nazwa własna projektu, który szpital w Białej Podlaskiej realizuje z myślą o pacjentach przewlekle chorych, wymagających opieki długoterminowej. Opieki i leczenia w ich domach, z istotnym udziałem rodzin i opiekunów, a także w warunkach stacjonarnych na utworzonych właśnie łóżkach. Znakomita większość świadczeń medycznych, które proponujemy naszym pacjentom, bazuje na produktach Narodowego Funduszu Zdrowia. A zatem kwalifikacja pacjentów do odpowiednich zakresów odbywa się zgodnie z warunkami określonymi przez płatnika.
Obecna perspektywa finansowa 2014-2020 jest ostatnią, w której dofinansowane będą przedsięwzięcia inwestycyjne m.in. w ochronę zdrowia. Możliwości dofinansowania projektów z zakresu modernizacji placówek medycznych, czy zakupu innowacyjnego sprzętu są przede wszystkim w Regionalnych Programach Operacyjnych poszczególnych województw. Jak z nich skorzystać?
W ramach Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Pomorskiego na lata 2014-2020, w Działaniu 2.2.1 Inwestycje profilowane przedsiębiorcy, w tym właściciele prywatnych placówek medycznych mogą skorzystać ze wsparcia planowanych przedsięwzięć inwestycyjnych, które obejmują np. zakup specjalistycznego sprzętu czy rozbudowę placówki. Nabór wniosków o dofinansowanie w Działaniu 2.2.1 odbędzie się w I kwartale 2017 roku.
„Działania miękkie” w projektach unijnych są ważnym elementem tych przedsięwzięć wpływającym na sukces całej inwestycji. Dlatego warto je zaplanować z odpowiednim wyprzedzeniem i sukcesywnie realizować.
Instrument elastyczności (inaczej: cross-financing, tj. „finansowanie krzyżowe”) w projektach inwestycyjnych w ochronie zdrowia współfinansowanych z Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego (EFRR) obejmuje działania towarzyszące m.in. pracom budowlano-wykonawczym lub zakupom sprzętowym wpisujące się w cel projektu. Wydatki na realizację instrumentu dotyczą realizacji działań nieinwestycyjnych, tj. szkolenia, akcje informacyjno-profilaktyczne itp.
Perspektywa 2014-2020 rozkręca się powoli mimo hucznie rozgłaszanych informacji o wielkości wparcia unijnego, także dla branży ochrony zdrowia. Według ostatnich informacji z Ministerstwa Zdrowia zakończył się trwający od miesięcy impas na linii Polska-Komisja Europejska dotyczący zakresu projektów i ukierunkowania strumieni dotacji dla przedsięwzięć zdrowotnych w nowej perspektywie.
Przestrzeganie procedur przetargowych, osiąganie zakładanych we wniosku celów i wskaźników to tylko niektóre warunki niezbędne do skutecznej realizacji projektu dofinansowanego z funduszy unijnych. Udało się to szpitalowi wojewódzkiemu w Zamościu.
Regionalne programy operacyjne zostały już przyjęte przez Komisję Europejską. Obecnie trwają prace nad przygotowaniem procedur konkursowych. Warto wykorzystać czas oczekiwania na pierwsze nabory wniosków na zapoznanie się z najlepszymi praktykami dotyczącymi pozyskania funduszy na rozwój placówek medycznych.
Za trzy miesiące placówki medyczne zyskają formalny dostęp do kolejnej puli funduszy europejskich przeznaczonych na modernizację sektora zdrowia. W styczniu 2014 r. rozpoczyna się tzw. nowa perspektywa finansowa. Do 2020 r. mamy szansę rozwinąć e-zdrowie.
Oddzielna pula środków zasili projekty dotyczące e-zdrowia. Polska administracja przygotowała Program Operacyjny Polska Cyfrowa (POPC). Chodzi o zwiększenie zastosowania technologii komunikacyjno-informacyjnych m.in. w usługach zdrowotnych. Konsultacje tego programu dopiero rozpoczęto. Program ma rozwinąć e-usługi na poziomie centralnym.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Czy chcesz otrzymywać powiadomienia o zmianach prawnych, webinariach i promocjach?
Wyrażając zgodę na otrzymywanie powyższych powiadomień, oświadczam iż zapoznałem/am się z Regulaminem usługi i zgadzam się na stosowanie jego postanowień.