Starosta włodawski zaangażował się w pomoc szpitalowi powiatowemu w zakresie pozyskania sprzętu do leczenia pacjentów z COVID-19. To przykład dobrej współpracy na linii organ założycielski – dyrekcja – mów Andrzej Romańczuk, starosta włodawski, przedstawiciel organu założycielskiego SPZOZ we Włodawie.
Oczywiście, że nie. Natomiast przyznam, że byłem zaskoczony – i co jasne, bardzo wdzięczny – gdy SPZOZ otrzymał konkretną pomoc od wojewody lubelskiego, Ministerstwa Zdrowia i Agencji Rezerw Materiałowych. Dzięki dotacji 1,5 mln zł od wojewody lubelskiego udało się naprawić tlenociąg, z kolei 1,8 mln zł z Ministerstwa Zdrowia pomogło w wyposażeniu szpitala – części przeznaczonej na oddział covidowy – w niezbędny sprzęt, w tym aparaty RTG i EKG. Agencja Rezerw Materiałowych przekazała nam respiratory – na początek lutego SPZOZ jest dobrze wyposażony, co pozwala nam w miarę spokojnie realizować świadczenia medyczne, zarówno dla pacjentów covidowych, jak i tych, którzy wymagają pomocy z powodu innych schorzeń.
Na początku pandemii wszystkiego brakowało, teraz mamy odpowiednie zasoby, co pozwala spokojniej patrzeć w najbliższą przyszłość. Przy okazji chciałbym wspomnieć, że powiat włodawski, gdy mieliśmy do czynienia z rozwojem pierwszej fali epidemii, przeznaczył środki finansowe na zakup testów przesiewowych dla pracowników szpitala – testowanie było wówczas koniecznością.
Dziś jest szansa na ochronę dzięki szczepieniu personelu medycznego. Ale oczywiście środki ochrony osobistej i zabezpieczenie w postaci reżimu sanitarnego są bezwzględnie konieczne także w sytuacji, gdy personel szpitala przyjmie już obie dawki szczepionki.
Trzy lata temu utworzyliśmy we Włodawie Środowiskowe Centrum Zdrowia Psychicznego, którego celem jest pomoc w sytuacjach kryzysu psychicznego dla wszystkich potrzebujących, także personelu SP ZOZ. W czasie pierwszej i kolejnej fali pandemii Centrum prowadziło swoją działalność, oczywiście w warunkach bezpiecznych dla pacjentów oraz pracowników, świadcząc porady online. Podobnie jest obecnie.
Zdajemy sobie sprawę, jako starostwo, ze znaczenia dobrostanu psychicznego zarówno dla personelu medycznego, jak i stanu zdrowia pacjentów oraz ich rodzin. Dlatego zapewniamy stałe dyżury pracowników Centrum Zdrowia Psychicznego także w obecnym, trudnym czasie.
W placówce medycznej może się zdarzyć, mimo stosowania środków ochrony indywidualnej, że pracownik zachoruje na COVID-19. Jak powinien zachować się kierownik? Czy powinien poinformować o tym pozostały personel, czy jedynie sanepid? Jak przepisy bhp regulują kwestię ochrony prywatności i danych osobowych zakażonego pracownika?
Z artykułu dowiesz się:
Ze względu na wzrost zakażeń COVID-19 rząd przedłużył dotychczasowe zasady bezpieczeństwa do 14 marca, a w województwie warmińsko-mazurskim, gdzie sytuacja epidemiczna jest szczególnie trudna, od 27 lutego zaostrzy zasady bezpieczeństwa w tym regionie. Zamknięte będą tam hotele, galerie handlowe, placówki kulturalne, a klasy I-III szkoły podstawowej powrócą do nauki zdalnej.
Dodatkowo od 27 lutego wszystkie osoby wracające z Czech i Słowacji zostaną skierowane na kwarantannę.
Aby ograniczyć ryzyko rozprzestrzeniania się wirusa, wprowadzamy zakaz używania m.in. przyłbic i chust do zakrywania ust i nosa. Od 27 lutego dozwolone będą maseczki, które najlepiej chronią nas przed zarażeniem.
Szczepionka przeciw COVID-19 jest długo oczekiwanym punktem zwrotnym w walce z pandemią wirusa SARS-CoV-2 na świecie. Wraz z rozpoczęciem akcji szczepień przeciw COVID-19 minister zdrowia zapowiedział kontrole podmiotów uprawnionych do ich wykonywania. Czego mogą się spodziewać placówki? Jak się przygotować do ewentualnej kontroli?
Narodowy Program Szczepień przyjęty przez Radę Ministrów 15 grudnia 2020 r. obrał za cel strategiczny osiągnięcie poziomu zaszczepienia społeczeństwa umożliwiającego zapanowanie nad pandemią COVID-19 do końca 2021 roku, przy jednoczesnym zachowaniu najwyższych standardów bezpieczeństwa.
Biopatogeny, w tym wirus powodujący nową chorobę zakaźną COVID-19, przenoszą się m.in. przez powietrze w pomieszczeniach zamkniętych, w tym przez systemy wentylacyjno-klimatyzacyjne.
Celem procedury jest minimalizacja ryzyka transmisji wirusa SARS-CoV-2 za pośrednictwem systemów wentylacyjno-klimatyzacyjnych w podmiotach leczniczych.
Epidemia wirusa SARS-CoV-2 wymusiła zarówno na medykach, jak i na osobach zarządzających podmiotami leczniczymi, uelastycznienie podejścia do obsługi pacjenta z jednej strony, z drugiej zaś zapanowało usztywnienie w licznych kwestiach. Czy w związku z obecną sytuacją epidemiczną związaną z wirusem SARS-CoV-2 należy zmienić regulamin organizacyjny podmiotu leczniczego?
Warto zweryfikować obowiązujące w placówce medycznej procedury w ten sposób, aby funkcjonowanie podmiotu stało się łatwiejsze.
Konieczne jest, aby na podstawie zdarzeń i incydentów, które się zdarzyły w okresie pandemii, stworzyć nowe rozwiązania organizacyjne, które pozwolą jednostce sprawnie funkcjonować.
Szczepionki jako produkt leczniczy wymagają specjalnych warunków przechowywania oraz transportu. Dotyczy to zwłaszcza szczepionek mRNA, które wymagają ultra niskich temperatur (od - 60 do - 90 stopni Celsjusza). Dlatego niezbędne jest, aby zapewnić odpowiednie warunki przechowywania w magazynie centralnym, jak i w centrach dystrybucyjnych, a także transportu. W przeciwnym razie szczepionki będą nie użyteczne oraz będą nadawały się tylko i wyłącznie do utylizacji.
Lista audytowa pomoże placówce medycznej w weryfikacji poprawności działania procedury i pozwoli opracować ewentualne działania korygujące.
Przed każdym szczepieniem konieczne jest przeprowadzenie kwalifikacyjnego badania lekarskiego. Kwalifikacja ta jest bardzo podobna do tej, którą przechodzi dziecko bądź osoba dorosła Polsce przez podstawowymi szczepieniami ochronnymi bądź z zakresu medycyny podróży. Jest ona konieczna, aby proces szczepienia był bezpieczny dla osoby szczepionej.
Nadzór nad bezpieczeństwem szczepień na COVID-19 jest konieczny, aby proces szczepień populacyjnych był przeprowadzony bezpiecznie. Właściwy i szczegółowy nadzór nad szczepieniami, zwłaszcza nad tymi, podczas których są stosowane szczepionki warunkowo dopuszczone do obrotu na rynku europejskim, powoduje, że nie tylko personel medyczny czuje się bezpieczny, szczepiąc, lecz także same osoby szczepione.
Nadzór ma za zadanie wyłapywanie ewentualnych sytuacji niebezpiecznych, choćby występowanie działań niepożądanych, tak aby móc w porę interweniować i wyeliminować niebezpieczeństwo bądź wstrzymać czasowo szczepienie daną szczepionką do momentu wyeliminowania niebezpieczeństwa.
Dzięki ocenie skuteczności szczepień po wprowadzeniu szczepionek do obrotu będziemy mieli dane dotyczące na ile i na jak długo szczepionki chronią przed COVID-19. Jest to ważne w kontekście ewentualnej konieczności podawania szczepionki okresowo w tzw. sezonach infekcyjnych, tak jak ma to miejsce w przypadku grypy.
Każdy produkt leczniczy, w tym także szczepionki przeciwko COVID-19, ma rekomendację odnośnie jego stosowania. W przypadku szczepień przeciw COVID-19 bardzo istotnym elementem jest zachowanie odpowiednich odstępów między dawkami. Jest to ważne, ponieważ niezastosowanie się do tych zaleceń może skutkować tym, że szczepionka nie będzie chronić przed COVID-19, a tym samym wydłuży proces walki z pandemią.
Bardzo ważnym elementem walki z pandemią COVID-19 jest uodpornienie jak największej liczby osób, co spowoduje wygaśnięcie pandemii.
Odpowiednie przechowywanie szczepionek, zwłaszcza szczepionek mRNA, jest niezbędnym elementem w procesie szczepień przeciwko COVID-19. Zarówno kierownik placówki, w której znajduje się punkt szczepień, jak i osoba koordynująca oraz personel medyczny biorący udział w szczepieniu, powinni bezwzględnie znać metody przechowywania szczepionek. Jest to konieczne w celu zmniejszenia ewentualnych strat i niewykorzystania szczepionek, a także aby zmniejszyć ryzyko wystąpienia poważnych działań niepożądanych.
Każdy produkt leczniczy, w tym także szczepionki przeciwko COVID-19 powinny być stosowane ściśle według wskazań. Dlatego konieczne jest, aby personel medyczny biorący udział w szczepieniu populacyjnym przeciwko COVID-19, był świadomy przeciwskazań do szczepienia szczepionką mRNA lub wektorową przeciwko COVID-19. Dzięki temu program populacyjnych szczepień będzie bezpieczny, między innymi dzięki zminimalizowaniu niepożądanych odczynów poszczepiennych.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Czy chcesz otrzymywać powiadomienia o zmianach prawnych, webinariach i promocjach?
Wyrażając zgodę na otrzymywanie powyższych powiadomień, oświadczam iż zapoznałem/am się z Regulaminem usługi i zgadzam się na stosowanie jego postanowień.