Sprawy o błędy medyczne – jak długo trwają

Sprawy o błędy medyczne – jak długo trwają

Skutki błędów w sztuce lekarskiej, zwłaszcza takich, które prowadzą do zgonu pacjenta, stanowią niemal zawsze poważne obciążenie bliskich poszkodowanego lub zmarłego w wyniku nieprawidłowych działań medycznych. Sprawdź, jakie możliwości szybkiego dochodzenia roszczeń odszkodowawczych od winnych zaniedbań mają bliscy poszkodowanego.

Jak ustrzec się przed roszczeniowym pacjentem

Jak ustrzec się przed roszczeniowym pacjentem – poznaj skuteczne wskazówki

Określone działania, jak np. wydawanie zarządzeń dotyczących zasad wydawania dokumentacji medycznej, mogę Cię zabezpieczyć przed roszczeniowym pacjentem. Dowiedz się, o co warto zadbać, aby zabezpieczyć swoje interesy.

  Jak ograniczyć występowanie błędów medycznych

Jak ograniczyć występowanie błędów medycznych

Wszelkie c zynności medyczne powinny być przeprowadzane zgodnie z aktualnym stanem wiedzy medycznej, a pacjent powinien otrzymać świadczenie zdrowotne na odpowiednio wysokim poziomie. Błędy medyczne są jednak nieodłącznym elementem działania systemu opieki zdrowotnej. Jak możesz im zapobiec?

05e5005b9d09a8a719209d818a417b65968a2fa8-xlarge

Jak nie narażać pacjenta na niebezpieczeństwo

Lawinowo rośnie liczba spraw sądowych o niedbalstwo lekarzy, które polega m.in. na pozostawieniu w ciele pacjenta zwitek gazy, narzędzi chirurgicznych, tamponów, szkła, chust operacyjnych czy nawet klamr. Co musisz konieczne sprawdzić po zabiegu, aby uniknąć takich błędów?

ugoda pozasądowa

Czy Rzecznik Praw Pacjenta może doprowadzić do ugody

Rzecznik Praw Pacjenta ma prawo przystępować do każdego postępowania sądowego o odszkodowanie za naruszenie praw pacjenta. Jego uprawnienia są w takich sprawach równe uprawnieniom prokuratora w procesie cywilnym. Dlaczego placówka powinna o tym pamiętać?

ugoda pozasądowa

Placówka może próbować obniżyć odszkodowanie

Jeżeli wojewódzka komisja uznała chorobę lub śmierć pacjenta za zdarzenie medyczne i zasądziła wypłatę wysokiego odszkodowania, placówka może to zakwestionować przed sądem – orzekł Sąd Najwyższy 19 maja 2016 r. (sygn. akt III CZP 13/16). Jak postąpić w takiej sytuacji?

  4 błędy kierowników przed procesem sądowym

4 błędy kierowników przed procesem sądowym

Jeśli w placówce dojdzie do zdarzenia niepożądanego, kierownik może popełnić wiele błędów jeszcze przed zgłoszeniem roszczeń przez pacjenta. Jak zatem wyeliminować najczęstsze pomyłki, aby skutecznie bronić się w procesie sądowym?

39d5f3e5f8ba4669c361558708e832538c780816-small

Będą zmiany w orzekaniu zdarzeń medycznych

Komisje wojewódzkie ds. orzekania o zdarzeniach medycznych opóźniają się z wydawaniem orzeczeń. Nowelizacja przepisów od 1 stycznia 2016 r. ma to zmienić.

b3632963a3fc975feafe2aaa690d129b0d68530b-large

Dokumentacja medyczna jako dowód w sprawie

Przy lawinowej eskalacji roszczeń pacjentów każdy obszar, który może stanowić podstawę przerzucenia na szpital odpowiedzialności za błędy popełnione nawet przez samego pacjenta, należy minimalizować. Ułatwi to właściwe prowadzenie dokumentacji medycznej.