Czy Rzecznik Praw Pacjenta może doprowadzić do ugody

Rzecznik Praw Pacjenta ma prawo przystępować do każdego postępowania sądowego o odszkodowanie za naruszenie praw pacjenta. Jego uprawnienia są w takich sprawach równe uprawnieniom prokuratora w procesie cywilnym. Dlaczego placówka powinna o tym pamiętać?
Przestrzeganie praw pacjenta podczas wykonywania usług i działań medycznych jest obowiązkiem wszystkich podmiotów zajmujących się działalnością leczniczą. Mówi o tym art. 2 ustawy z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta. Zgodnie z nim przestrzeganie określonych praw pacjenta jest obowiązkiem organów władzy publicznej właściwych w zakresie ochrony zdrowia, Narodowego Funduszu Zdrowia, podmiotów udzielających świadczeń zdrowotnych, osób wykonujących zawód medyczny oraz innych osób uczestniczących w udzielaniu świadczeń zdrowotnych.
Czytaj więcej na temat odszkodowań za błędy medyczne w SerwisZOZ.pl»
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.