Asystent medyczny wystawi e-zwolnienie

Asystenci medyczni będą mogli wystawiać zaświadczenie lekarskie, w tym zwolnienia lekarskie. Takie rozwiązanie ma odciążyć lekarzy od technicznych czynności, a także jest kolejnym krokiem ku eliminacji papierowego obiegu dokumentów.

Asystenci medyczni od 1 października 2018 r. zgodnie z przyjętym przez rząd projektem nowelizacji ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa oraz ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych mieliby w imieniu lekarzy wystawiać e-zwolnienia. Projekt określa, kto będzie mógł pełnić tę funkcję.

Lekarz upoważni do wystawiania zwolnień pracownika wykonującego zawód medyczny lub czynności pomocnicze. Chodzi m.in. o pielęgniarki czy ratowników medycznych i np. sekretarki medyczne, których, podobnie jak asystentów medycznych, brakuje w rozporządzeniu ministra edukacji narodowej w sprawie klasyfikacji zawodów szkolnictwa zawodowego.

Asystentami będą mogły zostać osoby wykonujące zawód medyczny, a swoją pracę będą wykonywać na podstawie upoważnienia administratora danych. Kompetencje asystentów medycznych powinny być większe niż zakłada to ustawa. Ponadto muszą to być osoby odpowiednio wykształcone. Przede wszystkim, osoby, które lekarz upoważniałby do pracy z tak wrażliwymi danymi, jak dokumentacja medyczna pacjentów, muszą być odpowiednio przygotowane. Zakres koniecznej wiedzy także jest szeroki, bo obejmuje m.in. przepisy RODO, systemy informatyczne w ochronie zdrowia i inne elementy zarządzania podmiotem medycznym, które mają wspomagać. Według proponowanych przepisów mają oni być reprezentantami zawodów medycznych. Jednak nie powinny to być np. pielęgniarki, bo ich także brakuje na rynku. A zatem kto?

Tylko samo wystawianie zaświadczeń to stanowczo za mało, by tworzyć osobne miejsca pracy. Wypełnienie kilku czy nawet kilkunastu druków nie wypełni etatu.

Asystent medyczny powinien być także ważnym elementem opieki koordynowanej; być kimś w rodzaju opiekuna pacjenta, pośrednika między kolejnymi podmiotami, do których pacjent trafia. Z takim zakresem obowiązków i z takimi kompetencjami asystent medyczny byłby dopiero istotnym wsparciem w systemie i z pewnością stałby się poszukiwanym specjalistą na rynku pracy.

Autor: Greta Kanownik
Słowa kluczowe:
asystent medyczny

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy