Dobre założenia pilotażu POZ, gorzej z realizacją

Nikt nie ma zastrzeżeń do celów programu POZ PLUS. Lekarze popierają koordynację, opracowywanie ścieżek diagnostycznych i profilaktyki pacjentów. Program POZ PLUS jednak trochę tworzenie fikcji. W fazie pilotażowej jest oparty na dość dobrym finansowaniu, które pewnie się nie powtórzy, gdy wyjdzie już z tego etapu.

W tym kształcie nie jest on realny ani dla pacjentów, ani dla przychodni – ocenia Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia. Lekarze POZ twierdzą, że pilotaż jest tak pomyślany, że udział w nim opłaca się w zasadzie wyłącznie dużym placówkom. A chyba nie do końca tak miało być. Programy koordynacji miały wprowadzać małe podmioty, leczące populacje do 5 tys. Jeśli chodzi o biurokrację, sprawozdawczość i wymagania sprzętowe, jest program tylko dla określonej grupy.

Duże placówki stanowią zdecydowaną mniejszość w POZ. Dla chorych mała przychodnia to lepsza formuła – pacjent zna lekarza, a medyk pacjenta. Jednak duże placówki będą miały mniej problemów z koordynacją leczenia specjalistycznego, a w realiach małych POZ będzie to trudne.

Taką koordynację należało wprowadzić w 1999 roku, gdy rynek się budował. Dzisiaj kolejki do specjalistów są ogromne, małe przychodnie będą miały problem – z kim mają zawrzeć porozumienie? Nie ma wolnych lekarzy specjalistów.

Wynika stąd, że nie da się wprowadzić POZ Plus bez reformy reszty systemu w tym zakresie. A może jest to możliwe ?

Autor: Greta Kanownik  

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »