Wprowadzenie e-zwolnień opóźniło się m.in. z powodu protestów lekarzy. Najbardziej prozaicznym problemem był brak komputerów w gabinetach. Resort zdrowia chce, by NFZ przekazał na zakup sprzętu i szkolenia 50 mln zł.
W województwie łódzkim teleinformatyka wesprze diagnozę, leczenie i rehabilitację pacjentów borykających się z chorobami przewlekłymi. Powstaną także rekomendacje dotyczące działań w tym zakresie. To wszystko będzie zrealizowane dzięki współpracy 15 podmiotów, które wspólnie tworzą Help-Desk.
Placówki medyczne i firmy informatyczne starają się dostosować do wymagań lekarzy i pacjentów w zakresie mobilnego dostępu do dokumentacji medycznej. Dla tych pierwszych jest to niezbędne np. ze względu na świadczenie wizyt domowych, dla drugich, istotne np. z punktu widzenia posiadania informacji o historii choroby, aby je przekazać innym medykom.
W medycynie i ochronie zdrowia rozwiązania cloud computing dopiero raczkuje, ale wszystko wskazuje na to, że w najbliższych 3-5 latach jej udział w rynku zwiększy się ogromnie. Wynajęcie chmury eliminuje konieczność ponoszenia jednorazowych wydatków na zakup sprzętu, infrastruktury sieciowej oraz systemów zabezpieczeń. Oszczędności w przypadku wdrożenia EDM mogą sięgnąć nawet 35% kosztów.
Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że wydłużony zostanie okresu przejściowy, w którym równolegle będą funkcjonować zarówno papierowa, jaki i elektroniczna forma dokumentacji medycznej. Przesunięcie terminu przyjęte zostanie w nowelizacji ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta.
Szefowie placówek medycznych, lekarze prowadzący praktyki indywidualne, a także właściciele firm informatycznych oferujących oprogramowanie dla sektora ochrony zdrowia, z zatroskaniem oczekiwali zbliżającej się daty 1 sierpnia 2014 r. Od tego dnia, zgodnie z art. 56 ustawy o systemie informacji w ochronie zdrowia, dokumentacja medyczna mogła być prowadzona wyłącznie w postaci elektronicznej. Do tego czasu pozostało niecałe 9 miesięcy, czyli tyle ile potrzeba na ostatnie dopracowywanie systemu, a nie rozpoczynanie wdrożeń w ponad połowie placówek w kraju.
Za trzy miesiące placówki medyczne zyskają formalny dostęp do kolejnej puli funduszy europejskich przeznaczonych na modernizację sektora zdrowia. W styczniu 2014 r. rozpoczyna się tzw. nowa perspektywa finansowa. Do 2020 r. mamy szansę rozwinąć e-zdrowie.
Oddzielna pula środków zasili projekty dotyczące e-zdrowia. Polska administracja przygotowała Program Operacyjny Polska Cyfrowa (POPC). Chodzi o zwiększenie zastosowania technologii komunikacyjno-informacyjnych m.in. w usługach zdrowotnych. Konsultacje tego programu dopiero rozpoczęto. Program ma rozwinąć e-usługi na poziomie centralnym.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Czy chcesz otrzymywać powiadomienia o zmianach prawnych, webinariach i promocjach?
Wyrażając zgodę na otrzymywanie powyższych powiadomień, oświadczam iż zapoznałem/am się z Regulaminem usługi i zgadzam się na stosowanie jego postanowień.