Greta Kanownik

Greta Kanownik

ekspert ds. ochrony zdrowia

Wszystkie wpisy na blogu

Maj 2017

04maj

E-zwolnienia, e-problem

Senat przyjął ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Teraz dokument trafi na biurko prezydenta. Nowelizacja wprowadza m.in. ułatwienia w wystawianiu elektronicznych zwolnień lekarskich i znosi opłaty dla lekarzy za uzyskanie podpisu elektronicznego, niezbędnego do wydania e-zwolnień. W myśl nowelizacji, od połowy 2018 roku, przestaną obowiązywać zwolnienia papierowe.

Kwiecień 2017

05kwi

Pilotaż środowiskowej opieki psychiatrycznej

Przygotowanie zasad realizacji oraz wdrożenie pilotażu psychiatrycznej opieki środowiskowej, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, to zadanie Zespołu do spraw wdrożenia pilotażu programu psychiatrii środowiskowej w ramach Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Czekamy na wyniki pilotażu.

Marzec 2017

07mar

Kolejki, kolejki, kolejki… objaw choroby systemu ochrony zdrowia

Mimo zwiększenia o ponad 4 mld zł wartości umów zawartych przez NFZ ze świadczeniodawcami oraz wprowadzenia od 1 stycznia 2015 r. tzw. pakietu kolejkowego dostęp pacjentów do świadczeń zdrowotnych w 2015 r., w większości rodzajów oddziałów szpitalnych i poradni specjalistycznych, nie poprawił się. Przeciwnie - średni czas oczekiwania na niektóre świadczenia wydłużył się i był zróżnicowany w zależności od województwa.

Luty 2017

08lut

Co dalej z pakietem onkologicznym

Od momentu wprowadzenia pakietu onkologicznego średni czas oczekiwania dla pacjentów onkologicznych bez tzw. zielonej karty zwiększył się z 4 do prawie 6 tygodni - wynika z raportu WHC. Ci pacjenci czekają na wykonanie świadczeń o 3,3 tygodnia dłużej niż pacjenci z kartą DiLO. Eksperci alarmują, że 1/3 pacjentów onkologicznych może nie mieć zielonej karty.

Styczeń 2017

03sty

Zwolnienie lekarskie – niby proste, a jednak skomplikowane

Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, że pacjent, któremu przysługuje zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy, powinien otrzymać je od lekarza, który przeprowadził bezpośrednie badanie chorego. Nieuzasadnione jest odsyłanie pacjenta po takie zaświadczenie do innego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Grudzień 2016

06gru

4 zmiany w zadaniach podstawowej opieki zdrowotnej

Pielęgniarka i położna podstawowej opieki zdrowotnej mogą wystawiać skierowania na określone badania diagnostyczne i ordynować leki. Co jeszcze zmienia nowe rozporządzenie z zakresu zadań podstawowej opieki zdrowotnej?

Listopad 2016

16lis

Żeby było lepiej z polską diagnostyką

Badania diagnostyki laboratoryjnej stanowią podstawę aż w 60–70% lekarskich decyzji dotyczących terapii. Na ile ich wyniki są pewne? Z kontroli wynika, że 90% badań jest w pełni wiarygodnych. Pozostałe nie muszą być złe, ale np. nie spełniono w pełni procedur, które są przy nich wymagane, tak twierdzi prof. dr hab. Maciej Szmitowski z Zakładu Diagnostyki Biochemicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, który jest też krajowym konsultantem w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej.

Październik 2016

21paź

NIK o programach zdrowotnych realizowanych przez samorządy

Promocja zdrowia nie przykuwa znaczącej uwagi samorządów, na których barkach leży m.in. obowiązek dbania o zdrowie publiczne. Dziś bardziej skupiają się one na ratowaniu podległych im lecznic niż na promocji zdrowia – wynika z najnowszej kontroli NIK.

Wrzesień 2016

29wrz

Plan Morawieckiego – planem na zdrowie

Zakładana w „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” (SOR) reindustrializacja dotyczy również przemysłu farmaceutycznego. Jakie nadzieje ze strategią może wiązać ochrona zdrowia?

01wrz

Zmiany zasad wyboru kierowników - kto będzie kierował szpitalem

Zgodnie z projektem rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie sposobu przeprowadzania konkursu na niektóre stanowiska kierownicze w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą że konkurs na kierownika placówki medycznej będzie można ogłosić nawet wtedy, gdy jeszcze ktoś sprawuje swoją funkcję. Procedury mają przyspieszyć proces. Ale jakie to ma wady?