Greta Kanownik

Greta Kanownik

ekspert ds. ochrony zdrowia

Wszystkie wpisy na blogu

Maj 2017

04maj

E-zwolnienia, e-problem

Senat przyjął ustawę o zmianie ustawy o świadczeniach pieniężnych z ubezpieczenia społecznego w razie choroby i macierzyństwa. Teraz dokument trafi na biurko prezydenta. Nowelizacja wprowadza m.in. ułatwienia w wystawianiu elektronicznych zwolnień lekarskich i znosi opłaty dla lekarzy za uzyskanie podpisu elektronicznego, niezbędnego do wydania e-zwolnień. W myśl nowelizacji, od połowy 2018 roku, przestaną obowiązywać zwolnienia papierowe.

Kwiecień 2017

05kwi

Pilotaż środowiskowej opieki psychiatrycznej

Przygotowanie zasad realizacji oraz wdrożenie pilotażu psychiatrycznej opieki środowiskowej, zgodnie z przepisami wydanymi na podstawie ustawy o ochronie zdrowia psychicznego, to zadanie Zespołu do spraw wdrożenia pilotażu programu psychiatrii środowiskowej w ramach Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Czekamy na wyniki pilotażu.

Marzec 2017

07mar

Kolejki, kolejki, kolejki… objaw choroby systemu ochrony zdrowia

Mimo zwiększenia o ponad 4 mld zł wartości umów zawartych przez NFZ ze świadczeniodawcami oraz wprowadzenia od 1 stycznia 2015 r. tzw. pakietu kolejkowego dostęp pacjentów do świadczeń zdrowotnych w 2015 r., w większości rodzajów oddziałów szpitalnych i poradni specjalistycznych, nie poprawił się. Przeciwnie - średni czas oczekiwania na niektóre świadczenia wydłużył się i był zróżnicowany w zależności od województwa.

Luty 2017

08lut

Co dalej z pakietem onkologicznym

Od momentu wprowadzenia pakietu onkologicznego średni czas oczekiwania dla pacjentów onkologicznych bez tzw. zielonej karty zwiększył się z 4 do prawie 6 tygodni - wynika z raportu WHC. Ci pacjenci czekają na wykonanie świadczeń o 3,3 tygodnia dłużej niż pacjenci z kartą DiLO. Eksperci alarmują, że 1/3 pacjentów onkologicznych może nie mieć zielonej karty.

Styczeń 2017

03sty

Zwolnienie lekarskie – niby proste, a jednak skomplikowane

Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, że pacjent, któremu przysługuje zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy, powinien otrzymać je od lekarza, który przeprowadził bezpośrednie badanie chorego. Nieuzasadnione jest odsyłanie pacjenta po takie zaświadczenie do innego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Grudzień 2016

06gru

4 zmiany w zadaniach podstawowej opieki zdrowotnej

Pielęgniarka i położna podstawowej opieki zdrowotnej mogą wystawiać skierowania na określone badania diagnostyczne i ordynować leki. Co jeszcze zmienia nowe rozporządzenie z zakresu zadań podstawowej opieki zdrowotnej?

Listopad 2016

16lis

Żeby było lepiej z polską diagnostyką

Badania diagnostyki laboratoryjnej stanowią podstawę aż w 60–70% lekarskich decyzji dotyczących terapii. Na ile ich wyniki są pewne? Z kontroli wynika, że 90% badań jest w pełni wiarygodnych. Pozostałe nie muszą być złe, ale np. nie spełniono w pełni procedur, które są przy nich wymagane, tak twierdzi prof. dr hab. Maciej Szmitowski z Zakładu Diagnostyki Biochemicznej Uniwersytetu Medycznego w Białymstoku, który jest też krajowym konsultantem w dziedzinie diagnostyki laboratoryjnej.

Październik 2016

21paź

NIK o programach zdrowotnych realizowanych przez samorządy

Promocja zdrowia nie przykuwa znaczącej uwagi samorządów, na których barkach leży m.in. obowiązek dbania o zdrowie publiczne. Dziś bardziej skupiają się one na ratowaniu podległych im lecznic niż na promocji zdrowia – wynika z najnowszej kontroli NIK.

Wrzesień 2016

29wrz

Plan Morawieckiego – planem na zdrowie

Zakładana w „Strategii na rzecz Odpowiedzialnego Rozwoju” (SOR) reindustrializacja dotyczy również przemysłu farmaceutycznego. Jakie nadzieje ze strategią może wiązać ochrona zdrowia?

01wrz

Zmiany zasad wyboru kierowników - kto będzie kierował szpitalem

Zgodnie z projektem rozporządzenia ministra zdrowia w sprawie sposobu przeprowadzania konkursu na niektóre stanowiska kierownicze w podmiocie leczniczym niebędącym przedsiębiorcą że konkurs na kierownika placówki medycznej będzie można ogłosić nawet wtedy, gdy jeszcze ktoś sprawuje swoją funkcję. Procedury mają przyspieszyć proces. Ale jakie to ma wady?

Spis treści Czytaj e-wydanie