Co dalej z pakietem onkologicznym

Od momentu wprowadzenia pakietu onkologicznego średni czas oczekiwania dla pacjentów onkologicznych bez tzw. zielonej karty zwiększył się z 4 do prawie 6 tygodni - wynika z raportu WHC. Ci pacjenci czekają na wykonanie świadczeń o 3,3 tygodnia dłużej niż pacjenci z kartą DiLO. Eksperci alarmują, że 1/3 pacjentów onkologicznych może nie mieć zielonej karty.

Mimo, że pacjenci z kartą DiLO otrzymują świadczenia szybciej niż pacjenci bez karty, jednak nadal nie otrzymują gwarantowanych przez Ministerstwo Zdrowia świadczeń w założonym czasie. Pakiet onkologiczny zakłada, że czas od podejrzenia choroby do rozpoczęcia leczenia w 2017 roku ma trwać maksymalnie 7 tygodni.

Z uzyskanych przez Fundację WHC danych (styczeń 2017 r.) dotyczących średnich czasów oczekiwania na diagnostykę wstępną i pogłębioną w ramach pakietu onkologicznego, w terminie 7 tygodni nie mieszczą się pacjenci w przypadku: raka stercza – 11,5 tyg., raka piersi – 9,7 tyg. oraz raka płuca – 8,7 tyg., czyli trzech z czterech badanych przez Fundację WHC nowotworów.

Od marca 2017 r. pakiet ulegnie zmianie. Ma zostać zlikwidowana nadmierna biurokracja (skrócenie karty DiLO z 7 do 2 stron), a lekarze ambulatoryjnej opieki specjalistycznej będą mieli uprawnienia do wydawania kart już w chwili podejrzenia nowotworu, a nie w momencie rozpoznania, zaś lekarze POZ, nie będą karani za nietrafnie wydane karty DiLO. Zgodnie z postulatami środowiska medycznego, pakiet onkologiczny powinien uwzględniać również wszystkie nowotwory, w tym nowotwory skóry, które nie mieszczą się obecnie w pakietem onkologicznym (z wyjątkiem czerniaka). 

A pacjenci nadal chorują.

Autor: Greta Kanownik
Słowa kluczowe:
pakiet onkologiczny

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »