Zwolnienie lekarskie – niby proste, a jednak skomplikowane

Rzecznik Praw Pacjenta przypomina, że pacjent, któremu przysługuje zaświadczenie lekarskie o czasowej niezdolności do pracy, powinien otrzymać je od lekarza, który przeprowadził bezpośrednie badanie chorego. Nieuzasadnione jest odsyłanie pacjenta po takie zaświadczenie do innego lekarza podstawowej opieki zdrowotnej.

Rzecznik podkreśla, że to podmiot leczniczy zobowiązany jest udzielać świadczeń zdrowotnych w sposób kompleksowy, obejmujący wszystkie etapy i elementy procesu ich realizacji. Takim elementem jest również wystawienie pacjentowi zaświadczenia lekarskiego, stwierdzającego niezdolność do pracy, o ile jest to uzasadnione stanem zdrowia pacjenta.

RPP przypomina także, że zaświadczenie lekarskie powinno być wystawione przez lekarza, który udziela pacjentowi świadczeń zdrowotnych. Lekarz powinien ocenić zasadność wystawienia takiego zaświadczenia, w szczególności biorąc pod uwagę okoliczności istotne dla oceny stanu zdrowia i upośledzenia funkcji organizmu, powodujące czasową niezdolność do pracy ubezpieczonego pacjenta, ze szczególnym uwzględnieniem rodzajów i warunków pracy. W sytuacji, gdy świadczenia zdrowotne udzielane są pacjentom w ramach pomocy doraźnej w izbie przyjęć bądź też na szpitalnym oddziale ratunkowym, pacjenci nie powinni być odsyłani do lekarza podstawowej opieki zdrowotnej po wystawienie zaświadczenia.

Autor: Greta Kanownik  
Słowa kluczowe:
zwolnienie chorobowe

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »