Czy zawsze musisz wydać pacjentowi wyniki badań

Wydawanie wyników badań budzi wiele wątpliwości w podmiotach leczniczych. Dotyczą one m.in. tego, kiedy pacjent może uzyskać wynik badania, czy dla wydania wyników osobiście pacjentowi lub osobie przez niego upoważnionej ma znaczenie to, co znajduje się w treści tego dokumentu oraz czy oświadczenie pacjenta o upoważnieniu osoby trzeciej do odbioru wyników badań jest właściwe i wiążące dla podmiotu leczniczego.

  • Pacjent ma prawo do odbioru wyników badań prywatnych osobiście bez umawiania się na wizytę specjalistyczną, a w przypadku badań finansowanych przez NFZ, nawet jeśli odebranie wyników podczas wizyty u lekarza jest decydujące dla zwrotu kosztów badania, pacjent wciąż ma prawo do zapoznania się z wynikami poza wyznaczoną wizytą.

  • Pacjent ma prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia, co obejmuje możliwość żądania wyników badań laboratoryjnych bez sprzeciwu ze strony jednostki medycznej; chociaż można zasugerować odbiór wyników podczas wizyty specjalistycznej, nie można uniemożliwić dostępu do dokumentacji medycznej.

  • Pacjent ma prawo do upoważnienia osoby trzeciej do odbioru wyników badań, pod warunkiem, że oświadczenie pochodzi od pacjenta; w przypadku obaw przed sfałszowanymi oświadczeniami, pracownicy ochrony zdrowia powinni zachować ostrożność przy wydawaniu wyników osobie upoważnionej przez pacjenta.

W odniesieniu do problemu wydania wyników badań należy odróżnić dwie sytuacje – badanie, które odbyło się ze skierowaniem i bez skierowania. W przypadku tzw. badań prywatnych nie ma wątpliwości, że pacjent może odebrać swoje wyniki osobiście, bez konieczności umówienia się na wizytę specjalistyczną.

Problemy mogą pojawić się w momencie, gdy dany podmiot leczniczy ma kontrakt z NFZ i odebranie wyników podczas wizyty u lekarza decyduje o zwrocie kosztów badania dla danego podmiotu. Jednak już sam Rzecznik Praw Pacjenta wskazuje, że pacjent ma prawo do zapoznania się z wynikami badań nie tylko podczas wyznaczonej wizyty u lekarza, który wystawił skierowanie.

Wydawanie wyników badań laboratoryjnych przez przychodnię – ważne zasady

Pacjent ma prawo do dostępu do dokumentacji medycznej dotyczącej jego stanu zdrowia oraz udzielonych mu świadczeń zdrowotnych (art. 23 ust. 1 ustawy o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta). Ta regulacja jednoznacznie potwierdza, że pacjent może żądać wydania mu wyników laboratoryjnych osobiście w jednostce, która udzieliła mu takiego świadczenia, a podmiot leczniczy nie powinien się temu sprzeciwić.

Oczywiście można zasugerować pacjentowi, że bezpieczniejsze będzie uzyskanie wyników podczas wizyty specjalistycznej, ale nie można uniemożliwić pacjentowi dostępu do dokumentacji medycznej.

Czy pacjent może upoważnić do odbioru wyników inną osobę?

Oświadczenie pacjenta o upoważnieniu osoby trzeciej do odbioru wyników badań jest wiążące, jeśli spełnia określone warunki.

Podstawowym warunkiem jest to, aby oświadczenie to pochodziło od pacjenta. W obawie przed sfałszowanymi oświadczeniami, które w rezultacie mogą doprowadzić do złamania prawa pacjenta, jakim jest tajemnica informacji o jego stanie zdrowia, pracownicy podmiotu leczniczego powinni z pewną dozą ostrożności podchodzić do wydawania wyników badań osobie upoważnionej przez pacjenta.

Uważam jednak, że można wydać taki wynik. Idealną sytuację mamy wówczas, gdy w momencie wykonywania danego świadczenia (np. przy okazji pobierania próbek do badań laboratoryjnych), pacjent w obecności pracownika podmiotu wykonującego usługę sporządzi takie oświadczenie - czyli wskaże konkretną osobę, która ten wynik odbierze. Wtedy to oświadczenie ma moc wiążącą i stanowi podstawę do wydania wyników badań laboratoryjnych.

Czy możesz odmówić wydania wyniku badań osobie upoważnionej?

Przepisy nie przewidują sytuacji, w której wydanie wyników osobie, która legitymuje się upoważnieniem pacjenta, będzie niemożliwe. Pracownik podmiotu medycznego nie będzie najczęściej miał możliwości zweryfikowania upoważnienia wystawionego przez pacjenta. Trzeba wtedy działać w zaufaniu do dokumentu. Najlepiej dołączyć to upoważnienie do rejestru wydawanej dokumentacji.

Można oczywiście odmówić wydania wyników badań. Wtedy jednak należy to uczynić na piśmie, wskazując powód dla którego wyników nie wydano.

Autor: Aneta Naworska

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy