Epidemia koronawirusa: Czy mogą wystąpić niedobory jednorazowego sprzętu medycznego

Nigdy jeszcze nie obserwowaliśmy takiego boomu na jednorazowy sprzęt medyczny, taki jak maseczki ochronne czy rękawice jednorazowego użytku. Paradoksalnie, większość producentów medycznego sprzętu ochronnego wspomaga się produkcją kontraktową w Chinach. Prowincja Hubei, która jest epicentrum koronawirusa, jest wręcz zagłębiem producentów rękawic medycznych, maseczek i innych medycznych produktów jednorazowych. Jaki to może mieć wpływ na placówki medyczne?

Z tego powodu wkrótce na światowym rynku mogą pojawić się poważne w skutkach niedobory jednorazowego sprzętu medycznego, takiego jak maski, kombinezony czy czepki. Biorąc pod uwagę skalę chińskiego rynku są to setki milionów ludzi, żyjących w prowincjach, gdzie już teraz jest obowiązek noszenia maseczek. Nietrudno przewidzieć, że zapotrzebowanie na maseczki szybko zacznie przewyższać podaż. Jedną można nosić przecież zaledwie kilka godzin. Fabryki w Chinach już teraz działają wyłącznie na potrzeby rządu chińskiego i rynku wewnętrznego. Rynek chiński jest tak chłonny, że przyjmie każdą ilość towaru, także masowo skupowanego z całego świata.

Panikę zakupową na razie widać głównie w Chinach. Jednak również w Polsce obserwuje się zwiększone zainteresowanie jednorazowym sprzętem ochronnym; na otwartym rynku, w aptekach brakuje już masek. Dotychczas maseczki ochronne sprzedawane były głównie do szpitali, używali ich lekarze i personel medyczny. Poza Japonią branża nigdzie na świecie nie sprzedawała do tej pory jednorazowych produktów ochronnych zwykłym ludziom na tak szeroką skalę. Mimo wszystko nie przewiduje się takiej paniki jak w Chinach, chyba że również w Polsce potwierdzą się kolejne podejrzenia zakażenia koronawirusem.

W krótkiej perspektywie dla firm produkujących jednorazowy sprzęt medyczny, kryzys związany z epidemią koronawirusa może być szansą na zwiększenie przychodów, ale w długiej perspektywie może się to obrócić przeciwko nim. Priorytetem powinno być zapewnienie stałych dostaw do placówek medycznych, szpitali, z którymi są podpisane stałe kontrakty, dlatego, mimo chwilowo korzystnych ofert cenowych, warto zostawić zapasy w magazynach.

Autor: Paweł Ossowski

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »