Ten sam wyrób medyczny, różny VAT

Kwestia stawki VAT na wyroby medyczne już od wielu lat stanowi przedmiot dyskusji między zainteresowanymi stronami. Obecnie większość krajów Unii Europejskiej (UE) stosuje obniżoną stawkę VAT na wyroby medyczne. Natomiast kontrowersyjna pozostaje klasyfikacja, które wyroby mogą być objęte obniżoną stawką, a które do niej już się nie kwalifikują.

W przypadku Polski różnica wynosi aż 15% i z punktu widzenia potencjalnych nabywców tego asortymentu, czyli szpitali, jest kluczowa, gdyż nie są one płatnikami podatku od wartości dodanej i operują w cenach brutto. Pamiętamy wyrok Trybunału Sprawiedliwości Unii Europejskiej (dalej TSUE) z 4 czerwca 2015 r., który uznał, że Polska naruszyła unijne przepisy przez stosowanie preferencyjnej stawki VAT do zbyt szerokiego katalogu produktów. Warto przypomnieć, że dwa lata wcześniej w podobnej sytuacji znalazła się Hiszpania, której Komisja Europejska (KE) zarzuciła stosowanie obniżonej stawki VAT do produktów, które nie spełniają warunków dyrektywy o wyrobach medycznych.

Zyskaj darmowy dostęp do portalu serwiszoz.pl. Gwarantujemy, że znajdziesz na nim odpowiedzi na nurtujące Cię pytania! Nic za to nie zapłacisz. Zarejestruj się. To zajmie tylko 15 sekund!>>

Kolejną istotną kwestią jest stosowanie różnych stawek podatku VAT do tych samych produktów, ale używanych w innych procedurach. Warto jako przykład podać wyroby medyczne, takie jak rękawice czy jednorazowe podkłady chłonne. Obydwa produkty znajdują szerokie zastosowanie w medycynie i są używane w praktycznie każdej placówce opieki zdrowotnej. Jednak rękawice są równie szeroko stosowane w branży spożywczej, kosmetycznej czy nawet samochodowej. Podobnie, jak podkłady, które możemy znaleźć praktycznie w każdej klinice weterynaryjnej. Wtedy zgodnie z literą prawa ten asortyment powinien być sprzedawany z normalną, 23% stawką VAT. Coraz więcej kontrowersji budzi też rozróżnienie stosowania wyrobów medycznych w zakresie chirurgii estetycznej i kosmetologii. Czy w przypadku stosowania leków lub wyrobów medycznych w zakresie chirurgii estetycznej powinno stosować się obniżoną czy standardową stawkę VAT? W taki spór z rządem belgijskim (a także w kwestii zwolnienia do świadczeń wykonywanych przez osoby wykonujące zawód medyczny lub paramedyczny i pominięcia zawodów chiropraktyka i osteopaty) weszły środowiska lekarskie i prywatnych klinik chirurgii estetycznej w Belgii, które stały na stanowisku, że w obydwóch przypadkach powinno stosować się obniżoną stawkę VAT. Ten spór pokazuje, że problem stosowania różnych stawek w odniesieniu do tego samego produktu nie występuje jedynie w Polsce.

Wyrok TSUE z 27 czerwca 2019 r. podtrzymuje stanowisko rządu belgijskiego i jasno dopuszcza stosowanie różnych stawek VAT w zależności od zastosowania produktu. Będzie to niestety prowadziło do dalszych nieporozumień i niejasności. W tej chwili obowiązek weryfikacji czy sprzęt medyczny lub leki trafiają do procedur stricte medycznych spoczywa na sprzedającej hurtowni lub producencie. Ponadto kluczową kwestią jest zmiana stawki VAT w trakcie procesu sprzedażowego, gdy hurtownia kupuje produkt z obniżoną stawką od producenta wyrobu medycznego, a następnie powinna sprzedawać ze standardową, jeśli asortyment trafia do klienta końcowego nie prowadzącego działalności medycznej. Jest to oczywiście niekorzystne z punktu widzenia przedsiębiorcy, gdyż powstaje wtedy 15% różnica na podatku. Już teraz znane są sytuacje, że urząd skarbowy kwestionował obniżoną stawkę VAT w przypadku rękawic czy podkładów, które trafiały na rynek pozamedyczny i żądał opłacenia brakującego VAT. Wyrok TSUE będzie pogłębiał ten niejasny stan rzeczy i w przypadku coraz trudniejszej sytuacji budżetowej może być narzędziem do ściągania dodatkowych środków od przedsiębiorców. Najprostszym i postulowanym przez wiele środowisk rozwiązaniem byłoby obniżenie podstawowej stawki VAT do poziomów akceptowanych przez Unię Europejską i nie stosowanie żadnych wyjątków. Zdecydowanie uprościłoby to system podatkowy, a także nie generowało pola do nadużyć przez służby państwowe czy też przedsiębiorców.

Autor: Paweł Ossowski

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »