Postępowania po zaistnieniu błędu medycznego

Zaistnienie w procesie leczenia błędu medycznego, poza oczywistymi konsekwencjami medycznymi, może mieć wiele implikacji dla zawodowego dalszego funkcjonowania osób fizycznych – personelu medycznego, lekarzy i pielęgniarek, jak i dla podmiotu leczniczego.

Pacjent będący podmiotem procesu leczenia , a nawet jak wskazują niektórzy obecnie już jego współtwórca, mając łatwy dostęp do Internetu, ma coraz większa świadomość, nie tylko w zakresie procesu leczenia schorzeń na które zapadł, ale i w zakresie swoich praw.

Z drugiej zaś strony obowiązkowe ubezpieczenia odpowiedzialności cywilnej lekarzy dają pacjentom większa gwarancję, niż w innych przypadkach przy braku takiego ubezpieczenia, zaspokojenia roszczeń finansowych będących wynikiem błędu medycznego. W sytuacji gdy dojdzie do takiego zdarzenia liczyć się należy z zainicjowaniem różnego rodzaju postępowań. Podmioty inicjujące mogą być różne – sam pacjent, rodzina pacjenta, jednostka medyczna, nadzór jednostki, Narodowy Fundusz Zdrowia, urząd prokuratorski i organy ścigania. Podstawowe rodzaje postępowań wynikające z błędu medycznego to postępowanie wewnętrzne, wyjaśniające i kontrolne, postępowanie dyscyplinarne – dla poszczególnych osób, postępowanie karne i postępowanie cywilne.

Zyskaj darmowy dostęp do portalu serwiszoz.pl. Gwarantujemy, że znajdziesz na nim odpowiedzi na nurtujące Cię pytania! Nic za to nie zapłacisz. Zarejestruj się. To zajmie tylko 15 sekund!>>

O ile postępowanie wewnętrzne będzie, oprócz swojej funkcji wyjaśniającej zdarzenie, a także w przypadku pracowników, funkcji określenia ewentualnych naruszeń dyscypliny pracy, dotyczyło także kontroli funkcjonowania jednostki medycznej, przestrzegania procedur, sprawowania nadzoru itp., to postępowanie karne będzie, zgodnie z normą art. 2 Kodeksu postępowania karnego, miało na celu, aby „sprawca przestępstwa został wykryty i pociągnięty do odpowiedzialności karnej, a osoba, której nie udowodniono winy, nie poniosła tej odpowiedzialności”.

Sprawca rozumiany jako osoba fizyczna, np. lekarz, pielęgniarka, felczer. Odpowiedzialność cywilna z tytułu powstałej szkody będącej następstwem błędu medycznego może obciążać zarówno osoby fizyczne, jak i osoby prawne. Jest to uzależnione przede wszystkim od woli osoby uprawnionej do występowania z roszczeniem i formy zatrudnienia osób odpowiedzialnych. Osoby ponoszące osobistą odpowiedzialność zawodową mogą również być podmiotem postępowania przed rzecznikiem odpowiedzialności zawodowej, zgodnie ze stosownymi, branżowymi przepisami.

Należy pamiętać, że prowadzenie któregokolwiek z wymienionych postępowań nie wyłącza możliwości prowadzenia pozostałych, przy czym mogą one istnieć równolegle lub po sobie. Ważne jest, aby być aktywnym uczestnikiem wszystkich prowadzonych postępowań – korzystać z praw, nie uchybiać obowiązkom, pilnować terminów. Należy również zadbać, w przypadku procesu cywilnego, o odszkodowanie (gdyż do tego będzie sprowadzało się ustalenie odpowiedzialności cywilnej za błąd medyczny) o udział w nim ubezpieczyciela.

Ważne jest, aby pamiętać o możliwości korzystania z profesjonalnego pełnomocnika, także w postępowaniu przed rzecznikiem odpowiedzialności zawodowej. Większość postępowań, zwłaszcza na etapie sądowym, czy to w postaci procesu cywilnego czy karnego trwa bardzo długo. Wynika to z konieczności posiłkowania się przez sądy wiedzą szczególną i zasięgania opinii biegłych w zakresie zdarzenia błędu medycznego, jak również z konieczności przesłuchania często wielu osób.

Krótsze będą procesy cywilne poprzedzone procesem karnym, w którym doszło do uznania osoby oskarżonej za winną i skazania, gdyż wyrok skazujący wiąże sąd cywilny w zakresie ustalenia odpowiedzialności cywilnej osoby skazanej.

Należy także pamiętać, że niezależnie od kar w postępowaniu karnym osobie winnej dopuszczenia się błędu medycznego w ramach odpowiedzialności zawodowej może zostać wymierzona również surowa kara. W przypadku lekarzy będą to kary: upomnienie, nagana, zawieszenie wykonywania zawodu na okres od 6 miesięcy do 3 lat a nawet pozbawienie wykonywania zawodu bez możliwości ubiegania się o ponowny wpis na listę lekarzy.

Często najbardziej dotkliwym skutkiem dla lekarza wyroku karnego jest orzeczony jednocześnie zakaz na podstawie art. 39 Kodeksu karnego. Środkami karnymi w nim wymienionymi, a dotyczącymi przede wszystkim lekarzy, ale nie tylko, są: zakaz zajmowania określonego stanowiska, wykonywania określonego zawodu lub prowadzenia określonej działalności gospodarczej oraz zakaz prowadzenia działalności związanej z leczeniem.

Nie należy również lekceważyć sytuacji kolejnego procesu karnego w okresie zawieszenia orzeczonej kary pozbawienia wolności we wcześniejszym procesie z uwagi na możliwość odwieszeni jej wykonania. Wspomnieć również wypada, że lekarz będący pracownikiem odpowiada wobec pracodawcy za naruszenie obowiązków pracowniczych – zarówno wskazywaną wyżej odpowiedzialnością dyscyplinarną, do zwolnienia w trybie art 52 k.p. włącznie, jak i finansowo, w zakresie roszczenia regresowego, zwrotnego będącego uprawnieniem pracodawcy w przypadku zasądzenie odszkodowania od podmiotu medycznego zatrudniającego danego lekarza będącego winnym zaistnienia błędu medycznego.

Podkreślić należy, że wszystkie rodzaje postępowań, o których mowa, nakładają na podmiot medyczny obowiązki w zakresie współpracy z uprawnionymi organami. Współpraca ta może dotyczyć przekazywania dokumentów, w tym dokumentacji medycznej, udzielania wyjaśnień, podawania danych personelu, udostępniania pomieszczeń itp.

Wszystkie wskazane aspekty postępowań są jedynie zarysem obszernej problematyki dotyczącej skutków błędów medycznych dla podmiotów medycznych i personelu medycznego.

Autor: Malwina Jarzembska
Słowa kluczowe:
błędy medyczne

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy