Praca zdalna w znowelizowanym Kodeksie pracy

Po długich pracach 8 czerwca br. skierowano do pierwszego czytania projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Nowelizacja jest szczególnie istotna dla pracodawców stosujących obecnie telepracę lub pracę zdalną na podstawie przepisów ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz innych chorób zakaźnych, potocznie nazywaną „ustawą covidową”. Projekt jest również bardzo ważny dla wszystkich pracowników wyczekujących uregulowania kwestii formalnych i prawnych związanych z pracą zdalną.

Projekt ustawy zastąpi pojęcie „telepracy”, przekształcając je w pojęcie „pracy zdalnej”. Nowy termin obejmie zarówno dotychczasową „telepracę”, czyli pracę wykonywaną poza miejscem pracy w sposób regularny, jak i dotychczasową „pracę zdalną”, a więc tymczasowe rozwiązanie wprowadzone w związku z pandemią, a także wcześniej nieregulowaną, okazjonalną „pracę zdalną”.

W związku z ujednoliceniem zasad, po wejściu w życie nowelizacji, pracodawcy dotychczas stosujący telepracę lub pracę zdalną na podstawie „ustawy covidowej”, będą musieli dostosować jej zasady do nowych przepisów.

W nadchodzącej noweli pojęcie pracy zdalnej znacznie bardziej sformalizowano, co w konsekwencji przyczyni się do nałożenia na pracodawców pewnych obowiązków, w tym przygotowanie pakietu dokumentów – również w odniesieniu do pracowników dotychczas wykonujących pracę zdalną (m.in. sformalizowane polecenie wykonywania pracy zdalnej, procedurę ochrony danych osobowych, oświadczenie pracowników o warunkach technicznych, ocenę ryzyka zawodowego oraz informację o zasadach BHP pracy zdalnej).

Kodeks pracy ma przewidywać sytuacje, w których pracownik będzie miał prawo do pracy zdalnej, a pracodawca będzie musiał taki wniosek pracownika uwzględnić. Takie sytuacje to m.in.: ciąża pracownicy, wychowywanie dziecka do 4 roku życia oraz sprawowanie przez pracownika opieki nad innym członkiem najbliższej rodziny lub inną osobą pozostającą we wspólnym gospodarstwie domowym, mającym orzeczenie o niepełnosprawności.

Dodatkowo pracodawca będzie zobowiązany do zapewnienia pracownikowi wykonującemu pracę zdalną materiałów i narzędzi pracy, w tym urządzeń technicznych (np. laptop, sprzęt komputerowy w tym oprogramowanie), niezbędnych do wykonywania pracy zdalnej, a także do pokrycia kosztów związanych z instalacją, serwisem i eksploatacją takiego sprzętu. Co więcej, pracodawcy, prawdopodobnie w formie ryczałtu, będą pokrywać koszty energii elektrycznej oraz dostępu do usług internetowych, niezbędnych do wykonywania pracy na odległość.

Natomiast w nowelizowanym projekcie istnieje możliwość zastąpienia obowiązku zapewnienia przez pracodawcę wymienionych materiałów i narzędzi. W takim przypadku pracodawca będzie mógł wypłacić ryczałt lub ekwiwalent za zużycie materiałów będących własnością pracownika. Ministerstwo Rodziny i Polityki Społecznej dodatkowo proponuje, aby praca zdalna mogła być wykonywana okazjonalnie, na wniosek pracownika złożony pisemnie, w wymiarze nieprzekraczającym 24 dni w roku kalendarzowym.

Projekt ustawy o zmianie Kodeksu pracy jest nadal procedowany w Sejmie. Zmiany mają wejść w życie już jesienią 2022 roku.

Autor: Hubert Kowalski
Słowa kluczowe:
Kodeks pracypraca zdalna

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy