W przeważającej części przypadków pracownicy zatrudnieni przez podmioty lecznicze wykonują pracę w placówkach medycznych. W stosunku do niektórych kategorii pracowników nie można jednak wykluczyć możliwości wykonywania pracy zdalnej. Należy jednak pamiętać, że możliwość powierzenia takiej pracy powinna być poprzedzona oceną ryzyka zawodowego. Sprawdź, co jest ważne podczas jej przeprowadzania.
Z webinaru dowiesz się, jakie są uregulowania prawne dotyczące pracy zdalnej, kto może pracować zdalnie, o co należy zadbać w kwestii ochrony danych osobowych i prowadzenia dokumentacji medycznej w kontekście pracy zdalnej, jakie są obowiązki pracodawcy ze szczególnym uwzględnieniem BHP, jak kontrolować pracę zdalną, jaka dokumentacja jest niezbędna do pracy zdalnej oraz jak się komunikować z pracownikiem
Prelegentka:
mec. Katarzyna Sikorska, radca prawny, senior lawyer w F/K Legal
Praca zdalna to obszar, który uregulowały nowe przepisy. Posłuchaj pytań i odpowiedzi w formie wideo dotyczących pracy zdalnej w ochronie zdrowia. Znajdziesz m.in., odpowiedzi na pytania, czy pracownik może się nie zgodzić na pracę zdalną, czy w medycynie pracy lekarz może po zakończeniu pandemii nadal wykonywać badania profilaktyczne pracowników zdalnie, jakich formalności musi dopełnić pracodawca, aby umożliwić pracę zdalną okazjonalną.
Odpowiedzi udzieliła:
Medycy mogliby wykonywać niektóre prace administracyjne również zdalnie. Dlatego niezbędne jest jak najszybsze wprowadzenie regulaminu pracy zdalnej w placówkach medycznych. Rozmowa z dr. Mateuszem Warchałem, ekspertem prawa pracy.
Od 7 kwietnia 2023 r. na stałe do Kodeksu pracy wprowadzono pracę zdalną. Na niektórych stanowiskach będzie ona również stosowana w placówkach medycznych. Aby zapewnić bezpieczeństwo i efektywność pracy zdalnej w takiej placówce, pracodawca powinien opracować i stosować nowe dokumenty. Sprawdź!
Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła na stałe do Kodeksu pracy pracę zdalną. Niektóre osoby zatrudnione w placówkach medycznych będą mogły skorzystać z przywilejów nowych rozwiązań w zakresie pracy zdalnej – oczywiście nie dotyczy to osób uczestniczących bezpośrednio w udzielaniu świadczeń zdrowotnych, które nie mogą być realizowane poza podmiotem prowadzącym działalność leczniczą. Pobierz e-book Praca zdalna w ochronie zdrowia!
Nowelizacja Kodeksu pracy wprowadziła na stałe pracę zdalną. Osoby zatrudnione w placówkach medycznych, które nie wykonują bezpośrednio świadczeń zdrowotnych, mogą wykonywać swoje obowiązki spoza placówki.
Najważniejsze zasady bezpiecznego wykonywania pracy zdalnej to: bezpieczne i ergonomiczne stanowisko pracy, regularne przerwy w pracy, odpowiednie oświetlenie, właściwa postawa ciała, minimalizowanie hałasu i innych zakłóceń oraz stosowanie zasad cyberbezpieczeństwa, takich jak używanie bezpiecznego oprogramowania i dbanie o prywatność danych. Sprawdź, o czym jeszcze należy pamiętać w świetle najnowszej nowelizacji Kodeksu pracy.
Obowiązek zachowania trzeźwości w miejscu i czasie pracy powinien być respektowany zwłaszcza w podmiotach leczniczych. Ustawa z 1 grudnia 2022 r. nowelizująca Kodeks pracy zawiera nowe regulacje dotyczące kontroli pracowników w zakresie obowiązku zachowania trzeźwości. Oto szczegóły.
Po długich pracach 8 czerwca br. skierowano do pierwszego czytania projekt nowelizacji Kodeksu pracy. Nowelizacja jest szczególnie istotna dla pracodawców stosujących obecnie telepracę lub pracę zdalną na podstawie przepisów ustawy o szczególnych rozwiązaniach związanych z zapobieganiem, przeciwdziałaniem i zwalczaniem COVID-19 oraz innych chorób zakaźnych, potocznie nazywaną „ustawą covidową”. Projekt jest również bardzo ważny dla wszystkich pracowników wyczekujących uregulowania kwestii formalnych i prawnych związanych z pracą zdalną.
Dzisiejsze statystyki dotyczące COVID-19 są bardzo poważne. Nie tylko wkroczyliśmy w 5 falę, ale prognozujemy, że będzie ona się bardzo dynamicznie rozwijała – mówił Adam Niedzielski, minister zdrowia, 19 stycznia podczas konferencji prasowej .
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!