Grudzień 2018
Ze względu braki kadrowe na oddziale neonatologicznym lekarzy postawiono przed faktem, że lekarz-rezydent z oddziału pediatrycznego, obecny na dyżurze, będzie w tym samym czasie rozpisany do dyżuru na neonatologii. Oznacza to, że będzie więc na dwóch oddziałach. Czy ta sytuacja jest zgodna z prawem?
Listopad 2018
Kwestia tego, które czynności nie podlegają ubezpieczeniu odpowiedzialności cywilnej, a są często wykonywane przez lekarzy, jest niezwykle ważna, ponieważ oznacza, że w razie uznania zasadności roszczenia pacjenta dotyczącego tej czynności lekarz musi sam pokryć odszkodowanie.
Październik 2018
Czy lekarz, który jest wzywany do sądu, ma prawo ubiegać się o zwrot kosztów podróży lub utraconego zarobku? Odpowiedź na to pytanie jest prosta, jednak ze względu na to, że pojawia się ono coraz częściej, warto temat ten trochę przybliżyć.
Wrzesień 2018
Lekarze rezydenci pytają mnie o przepisy, które weszły w życie 24 sierpnia 2018 r. (przepisy te przewidują możliwość otrzymania przez rezydentów – niezależnie od roku specjalizacji – dodatkowego wynagrodzenia, pod warunkiem złożenia odpowiedniej deklaracji). Najczęściej pojawia się zagadnienie tego, czy opłaca się zgodzić na warunki wskazywane w tych przepisach. Oto odpowiedź.
Sierpień 2018
Mama dziecka, które było chore, podczas wizyty poprosiła lekarza o wypisanie ZUS ZLA na ojca dziecka. Czy można wystawić zwolnienie ojcu dziecka, którego lekarz nie widział?
Lipiec 2018
Lekarz w praktyce spotykał się z sytuacją, w której inny lekarz odradzał szczepienia lub zalecał w leczeniu alergii alternatywne metody leczenia (np. bioprądy). Jak powinien się zachować, gdy stwierdzi niezgodne ze współczesną wiedzą medyczną postępowanie innego lekarza?
Czerwiec 2018
Czy w sądzie wartość dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej i dokumentacji prowadzonej w postaci papierowej jest taka sama? Kwestia ta jest na tyle istotna, że należy poświęcić jej więcej miejsca, ponieważ wciąż wielu lekarzy z obawami patrzy na dokumentacje medyczną w postaci elektronicznej (zob. np. Apel Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej do Ministra Zdrowia Nr 4/18/P-VII).
Czy prowadząc w gabinecie dokumentację medyczną w formie elektronicznej trzeba ją po każdej wizycie drukować w celu złożenia podpisu i pieczątki?
Maj 2018
Najwięcej regulacji dotyczących organizacji pracy można znaleźć w przepisach dotyczących świadczeń gwarantowanych z zakresu leczenia szpitalnego, szpitalnego oddziału ratunkowego oraz w przepisach wprowadzających określone standardy postępowania medycznego (np. rozporządzenie w sprawie standardu organizacyjnego opieki zdrowotnej w dziedzinie anestezjologii i intensywnej terapii). Sprawdź, jak obowiązujące prawo określa zasady organizacji pracy oddziałów szpitalnych.
Kwiecień 2018
Zdarza się, że do placówki medycznej policja, zaniepokojeni rodzice albo koledzy, przywożą młodzież po alkoholu. czy lekarz ma obowiązek zgłaszać każde upojenie alkoholowe?