Marzec 2018
7 reguł postępowania dla lekarza w sytuacji kryzysowej
Ostatnio jeden z czytelników zwrócił się do mnie z prośbą o poradę w sytuacji kryzysowej, która go zaskoczyła. W związku z tym przedstawiam kilka reguł, jak powinien zachować się lekarz w sytuacji, z którą - z racji uwarunkowań społecznych i prawnych - wielokrotnie w ciągu swojego życia może się zderzyć.
Luty 2018
Czy bliski krewny pacjenta może składać w jego imieniu oświadczenia woli
Ostatnio otrzymałem następujące pytanie od jednego z użytkowników strony: „mam taką sytuację – do nas na oddział (chorób wewnętrznych) trafił na leczenie starszy mężczyzna z utrudnionym kontaktem. Po przyjęciu na oddział wpadł wnuk pacjenta i zażądał zmiany szpitala, jak również niepodejmowania leczenia głównej dolegliwości pacjenta do czasu, gdy przyjdzie syn pacjenta, który jest lekarzem i nie zaakceptuje leczenia. Czy bliscy pacjenta (wnuk, syn itd.) mają prawo stawiać takie wymagania?”.
6 najbardziej ryzykownych zabiegów - sprawdź
Poprawa jakości w ochronie zdrowia jest dobra nie tylko dla pacjentów, lecz także dla lekarzy. Z tą myślą postanowiliśmy wspólnie z mec. Budzowską, na podstawie wszystkich prowadzonych przez nas spraw, wytypować kilka najbardziej niebezpiecznych operacji chirurgicznych.
Czy warto prowadzić dziennik dyżuru
Wielokrotnie pomagam lekarzom w sprawach, które trafiają na wokandę po dwóch, trzech a nawet czterech latach od wydarzeń, które je zainicjowały. Jest to spowodowane różnymi czynnikami, np. późniejszym zawiadomieniem odpowiedniej instytucji przez pacjenta lub jego rodzinę, oczekiwaniem na opinię biegłego sądowego czy problemami z przesłuchaniem świadków.
Styczeń 2018
5 przepisów, które powinny się znaleźć w każdej umowie o dyżur pod telefonem
Ostatnio zwróciło się do mnie dwóch lekarzy, którzy chcą zawrzeć umowę z podmiotem leczniczym na pełnienie dyżurów pod telefonem. Użytkownicy poprosili mnie, nawiązując do jednego z moich wpisów o umowach, o wskazanie najważniejszych z ich punktu widzenia postanowień umowy o pełnienie dyżuru pod telefonem. Odpowiadając na tę prośbę, zamieszczam 5 przepisów, które moim zdaniem powinny się znaleźć w każdej umowie o pełnienie dyżuru pod telefonem.
Czy możesz udostępnić dokumentację medyczną Państwowej Inspekcji Sanitarnej
W jednej z placówek udostępniono imienny wykaz osób uchylających się od szczepień. Sanepid zwrócił się oficjalnym pismem o przekazanie pełnej dokumentacji medycznej dzieci, których rodzice uchylają się od obowiązku wykonania u nich szczepień ochronnych. Czy to właściwe postępowanie?
Grudzień 2017
6 wpisów, które zawsze warto umieszczać w protokole operacyjnym
Ostatnio zwrócił się do mnie jeden z lekarzy z pytaniem o treść protokołu operacyjnego. Lekarz ten słusznie zauważył, że w obowiązujących przepisach nie zawarto wymagań odnoszących się do treści protokołu operacyjnego, poza tym, że protokół ten ma być dołączony do historii choroby, jeżeli była wykonywana operacja (§ 15 ust. 1 pkt 12 rozporządzenia w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania). Lekarz pyta jednak, czy „w świetle praktyki sądowej należy umieszczać pewne elementy, które w razie procesu mogłyby świadczyć na korzyść lekarza”. Pytanie to jest bardzo istotne, ponieważ – jak wynika z różnego rodzaju statystyk i moich własnych obserwacji – lekarze o specjalnościach zabiegowych często są pozywani lub oskarżani w sprawach sądowych.
Kiedy możesz odmówić wypisania ze szpitala dziecka
Rodzice chcą zabrać sześciomiesięczne dziecko z atypowym zapaleniem płuc do domu. Stan dziecka jest stabilny, ale poważny i wymaga ciągłego monitorowania. Czy rodzice mogą żądać wypisu, grozić lekarzowi sądem i prokuraturą, jeżeli nie spełni ich prośby?
Listopad 2017
Jaka jest wartość dowodowa wpisu „w badaniu ogólnolekarskim zdrowy”
W przychodni panuje dość powszechny zwyczaj wpisywania informacji w rodzaju: „kaszel od 2 dni, poza tym w badaniu ogólnolekarskim zdrowy” lub „w badaniu ogólnopediatrycznym zdrowy – można szczepić”. Czy wpis „w badaniu ogólnolekarskim - zdrowy” ma wartość dowodową?
Październik 2017
3 obiektywne powody, dla których pensje rezydentów powinny wzrosnąć
Od kilkunastu lat zajmuję się prawem medycznym, pisząc, wykładając i broniąc lekarzy w sprawach sądowych. Do stworzenia tego postu skłoniło mnie to, że prowadząc zajęcia dla studentów prawa zauważyłem, że nie wszyscy rozumieją, o co chodzi protestującym. Oto, dlaczego uważam realizację postulatu płacowego rezydentów za ważną.
- « pierwsza
- «
- 3
- 4
- 5
- 6
- 7
- »
- ostatnia »