3 obiektywne powody, dla których pensje rezydentów powinny wzrosnąć

Od kilkunastu lat zajmuję się prawem medycznym, pisząc, wykładając i broniąc lekarzy w sprawach sądowych. Do stworzenia tego postu skłoniło mnie to, że prowadząc zajęcia dla studentów prawa zauważyłem, że nie wszyscy rozumieją, o co chodzi protestującym. Oto, dlaczego uważam realizację postulatu płacowego rezydentów za ważną.

Powód 1: lekarzom powinno się więc więcej płacić, ponieważ wykonywania ich zawodu wiąże się z dużym ryzykiem prawnym, niespotykanym w innych zawodach. Zacznę od tego, że wbrew tendencjom krajów rozwiniętych polski system ochrony pacjenta nie idzie w kierunku finansowej kompensacji wyrządzonej pacjentowi szkody (odpowiedzialność cywilna), lecz w ścieżkę karania lekarza (odpowiedzialność karna). Moim zdaniem, nie jest dobre to, że w Polsce w zeszłym roku prokuratura prowadziła prawie 5000 spraw o błędy medyczne, podczas gdy w krajach rozwiniętych sprawy karne przeciwko lekarzom są rzadkością. Tytułem przykładu: w Danii w 2016 r. prowadzono 3 postępowania karne przeciwko lekarzom! Skąd ta różnica? To proste, w krajach rozwiniętych uważa się, że jeżeli lekarz nawet popełnił błąd, to trzeba przede wszystkim zadośćuczynić pacjentowi, a nie karać lekarza, ponieważ błąd jest wpisany w naturę ludzką. Ma to istotne znaczenie, ponieważ od odpowiedzialności cywilnej można się ubezpieczyć, a od odpowiedzialności karnej nie, więc pensja powinna w pewien sposób zachęcać do podejmowania tego ryzykownego zawodu.

Powód 2: pieniądze na rezydenturze powinny zapewnić lekarzom możliwość spokojnego poświęcenia się nauce i praktyce bez konieczności walczenia o byt w dodatkowych pracach. Celem rezydentury jest bowiem przygotowanie lekarza do wykonywania zawodu w charakterze specjalisty w danej dziedzinie. Ma on więc uczyć się i praktykować. Po ukończeniu rezydentury ma być dobrym specjalistą w swojej dziedzinie, który będzie mógł podejmować w pełni samodzielne decyzje. Jeżeli średnia pensja rezydenta to około 2300 złotych netto (a więc około 15,5 złotego na godzinę przy 37 godzinnym tygodniu pracy), to nie dziwi, że rezydenci (osoby przeważnie w wieku 25-35 lat) podejmują dodatkowe prace, ponieważ nie mają za co utrzymać rodzin i siebie. Tytułem przykładu: z raportu Bankier.pl wynika, że trudno znaleźć mieszkanie na wynajem za mniej niż 1000-1100 złotych/miesięcznie. A gdzie koszty zakupu książek, kursów, podręczników?

Powód 3: lekarzy trzeba zatrzymać w Polsce, szczególnie tych młodych. Dlaczego? Dlatego, że mamy wielki problem z liczbą lekarzy w Polsce i wkrótce będzie coraz większy problem z dostępnością do lekarzy, ponieważ średnia długość życia ulega zwiększeniu, a liczba lekarzy pozostaje na bardzo niskim poziomie od lat.  Obecnie w Polsce mamy 2,3 lekarza na 1000 mieszkańców. Zgodnie z danymi OECD Polska ma najmniej lekarzy na 1000 mieszkańców w krajach UE (średnia dla UE to 3,4). Co więcej, na naszym kontynencie mniej lekarzy na 1000 mieszkańców mają tylko…Turcja i Czarnogóra. Warto zwrócić uwagę, jak wygląda to w innych krajach: Austria – 4,9; Słowacja – 3,4; Czechy – 3,7; Rumunia – 2,5; Węgry – 3,1. Odpowiednie wynagradzanie rezydentów jest więc konieczne do tego, żeby zatrzymać ich w Polsce.
Podsumowując, lepsze wynagradzania młodych lekarzy i zatrzymanie ich w Polsce leży w interesie nas wszystkich, niezależnie od poglądów politycznych.

Autor: Radosław Tymiński Wpis pochodzi z bloga prawa lekarza, dokumentacja medyczna

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »