Czy lekarz-rezydent może mieć dyżur na dwóch oddziałach jednocześnie

/appFiles/site_102/images/autor/z387jKbqh4ZngyN.jpeg

Autor: Radosław Tymiński

Dodano: 21 grudnia 2018

Czy lekarz-rezydent może mieć dyżur na dwóch oddziałach jednocześnie

Ze względu braki kadrowe na oddziale neonatologicznym lekarzy postawiono przed faktem, że lekarz-rezydent z oddziału pediatrycznego, obecny na dyżurze, będzie w tym samym czasie rozpisany do dyżuru na neonatologii. Oznacza to, że będzie więc na dwóch oddziałach. Czy ta sytuacja jest zgodna z prawem? 

Zgodnie z przepisami ustawy o zawodach lekarza i lekarza dentysty rezydenci muszą w trakcie specjalizacji odbywać dyżury medyczne (art. 16f ust. 3 pkt h), o ile nie pracują w systemie zmianowym lub w równoważnym czasie pracy. Jednak ustawa precyzuje, że muszą to być dyżury „określone w programie danej specjalizacji”.

Analizując programy specjalizacji (aktualizacja z 2018 roku) można stwierdzić, że nie zawsze precyzują one wymagania ustawowe. Niekiedy przewidują one dwa rodzaje dyżurów: towarzyszące oraz samodzielne (po dopuszczeniu przez kierownika specjalizacji lub kierownika stażu), jak również stwierdzają, że lekarz (w ramach specjalizacji) „pełni dyżury na oddziale, w którym odbywa staż” (pediatria, urologia, choroby wewnętrzne).

W innych przypadkach określono jedynie, że dyżur pełni się na oddziale, na którym odbywa się staż (reumatologia). Niekiedy zaś w ogóle nie odnoszą się szerzej do problemu dyżurowania, choć wskazują, że lekarz musi odbywać dyżury (położnictwo i ginekologia, chirurgia ogólna). Wreszcie są specjalizacje, w których w ogóle nie przewidziano dyżurowania lekarza (medycyna rodzinna).

Odpowiadając na zadane pytanie: możliwość skierowania lekarza do dyżuru na innym oddziale zależy od tego, czy program specjalizacji umożliwia to. Jeżeli w programie specjalizacji:

  • nie przewidziano w ogóle dyżurowania (medycyna rodzinna), to moim zdaniem nie ma możliwości zobowiązania lekarza do dyżuru;
  • napisano, że: „lekarz pełni dyżury na oddziale, w którym odbywa staż”, to nie ma możliwości zobowiązania go do dyżurowania na innym oddziale niż odbywa staż;
  • przewidziano dyżury, lecz nie wprowadzono zastrzeżeń co do rodzaju oddziału, to można zobowiązać lekarza do dyżurowania na różnych oddziałach.
Autor: Radosław Tymiński Wpis jest fragmentem z bloga autora prawa lekarza, lekarze rezydenci, podwyżki

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »
Umowy terminowe
Szkolenie otwarte Ochrona zdrowia

Dokumentacja RODO w placówce medycznej - czy jesteśmy przygotowani na kontrolę?

Warszawa 11.kwietnia.2019

Praktyka stosowania RODO w placówkach medycznych.

Czytaj więcej   »

Umowy terminowe
Szkolenie otwarte Ochrona zdrowia

Dokumentacja RODO w placówce medycznej - czy jesteśmy przygotowani na kontrolę?

Katowice 09.maja.2019

Praktyka stosowania RODO w placówkach medycznych.

Czytaj więcej   »

Spis treści Czytaj e-wydanie