Jak lekarz ginekolog powinien oceniać ryzyko depresji u ciężarnej

/appFiles/site_102/images/autor/YaPpoSAKhqzB0Vs.jpeg

Autor: Radosław Tymiński

Dodano: 22 stycznia 2019

W związku z wejściem w życie rozporządzenia ministra zdrowia z 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej pojawiło się wiele pytań dotyczących zmian w dotychczasowej praktyce prowadzenia ciąży. Jedno z nich dotyczy oceny ryzyka depresji u ciężarnej, czy ginekolog ma używać skal oceny depresji, np. skali Becka?

W przepisach w odniesieniu do wizyt między 11-14 tygodniem ciąży oraz 33-37 tygodniem ciąży wprowadzono obowiązek „oceny ryzyka depresji u ciężarnej”. Należy podkreślić, że już lektura samego sformułowania „ocena ryzyka” wskazuje, że obowiązkiem lekarza nie jest ustalenie lub wykluczenie, czy ciężarna ma depresję, lecz ocenienie ryzyka wystąpienia depresji u ciężarnej. W związku z tym zadaniem lekarza prowadzącego ciążę jest podjęcie próby wychwycenia czynników ryzyka depresji. Oznacza to, że lekarz za pomocą różnych metod (przepis bowiem nie wskazuje, jak lekarz ma to zrobić) może wykazać wywiązanie się z tego obowiązku.

Niezwykle ważne w tym zakresie jest to, że w dokumentacji medycznej z ciąży muszą znaleźć się informacje, wskazujące na wypełnienie przez lekarza obowiązku narzuconego rozporządzeniem (tj. ocena ryzyka wraz z uzasadnieniem tej oceny). W moim przekonaniu za wystarczające będzie można uznać np. następujące wpisy:

•    „samopoczucie fizyczne i psychiczne dobre, cieszy się ciążą i macierzyństwem, aktywna adekwatnie do wieku ciąży – niskie ryzyko depresji u ciężarnej. Poinformowano o konieczności powiadomienia lekarza w przypadku zmiany samopoczucia i nastawiania do ciąży i macierzyństwa”;

•    „samopoczucie fizyczne i psychiczne niedobre, obawia się ciąży i macierzyństwa, skarży się na problemy ze snem – wysokie ryzyko depresji. Skierowano na konsultację psychiatryczną”.

Oczywiście lekarz może posługiwać się też bardziej ustandaryzowanymi metodami oceny depresji (np. skalą Becka).

Autor: Radosław Tymiński Wpis jest fragmentem z bloga autora prawa lekarza, lekarze rezydenci, podwyżki

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »