przepisy

Sejm uchwalił: Kontrola NFZ będzie skuteczniejsza

Koncentracja służb kontrolnych NFZ, które obecnie funkcjonują w oddziałach wojewódzkich i centrali NFZ – takie zmiany zakłada projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw uchwalony przez Sejm.

W praktyce będzie to przeniesienie uprawnień kontrolnych na poziom prezesa NFZ, a wydziały kontroli wojewódzkich oddziałów Funduszu zostaną włączone do departamentu kontroli w centrali NFZ.

Po zmianach, to prezes Funduszu będzie mógł przeprowadzić kontrolę realizacji umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej.

Ustalenia z kontroli zamieszczane będą w jednym dokumencie: wystąpieniu pokontrolnym (rezygnacja z protokołu z kontroli). Komunikacja między prezesem NFZ, kontrolerami a podmiotem kontrolowanym ma być prowadzona za pomocą środków komunikacji elektronicznej.  

W projekcie przewidziano utworzenie korpusu kontrolerskiego w centrali NFZ - wejdą do niego pracownicy Funduszu będący kontrolerami, którzy zostaną wyposażeni w kompetencje i narzędzia do przeprowadzenia sprawnej i skutecznej kontroli.

Nowelizacja zakłada zakaz jednoczesnej kontroli ze strony ministra zdrowia i NFZ. Jednocześnie NFZ po przeprowadzeniu kontroli w danym zakresie nie będzie mógł ponownie skontrolować tego samego obszaru w tym samym podmiocie. Czas trwania wszystkich kontroli NFZ w jednostkach podmiotu kontrolowanego w roku kalendarzowym nie będzie mógł przekroczyć określonej liczby dni roboczych (z wyłączeniem kontroli umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej w zakresie leczenia szpitalnego).

Liczba dni kontroli ma być powiązana z wielkością kwoty wypłaconej podmiotowi kontrolowanemu przez NFZ w roku poprzednim. Przykładowo w przypadku kontraktu o wartości do 2 mln zł kontrola Funduszu będzie mogła trwać 12 dni. 

Czytaj więcej w Bibliotece wiedzy: Jak zmienią się zasady kontroli NFZ>>

Rząd przyjął: zmiany w kolejkach na SOR

Grupowanie pacjentów w SOR-ach według stopnia pilności udzielenia świadczenia, czyli stanu zagrożenia życia i zdrowia będzie obowiązkowe – takie zmiany zakłada projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw przyjęty 5 lutego przez rząd.

Dodatkowo powstanie system przetwarzający dane o liczbie pacjentów w stanie nagłego zagrożenia zdrowia, kategorii przypisanej im w wyniku tzw. segregacji medycznej i czasie oczekiwania na pomoc w szpitalnym oddziale ratunkowym, który umożliwi bieżące informowanie pacjentów o przewidywanym czasie oczekiwania na udzielenie im pomocy przez lekarza SOR.  Do 2027 r. to zadanie ma realizować Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.  

Kolejnym rozwiązaniem będą tzw. ostre i tępe dyżury. W praktyce obsada lekarska i pielęgniarska będzie dostosowana do charakteru dyżuru w szpitalu. Na tzw. ostre dyżury będą kierowane karetki pogotowia. Harmonogramy dyżurów ustali wojewoda na wniosek szpitali w porozumieniu z NFZ. Harmonogramy będą zamieszczane na stronach WWW wojewody i NFZ - pacjenci będą mogli sprawdzić, do którego szpitala najlepiej się udać.

Zaproponowano także zmiany w udzielaniu świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Po zmianach szpitale ogólnopolskie (np. szpitale kliniczne) będą mogły udzielać tych świadczeń, jeśli mają szpitalną izbę przyjęć lub szpitalny oddział ratunkowy.

Są nowe standardy opieki okołoporodowej

W rozporządzeniu ministra zdrowia 16 sierpnia 2018 r. w sprawie standardu organizacyjnego opieki okołoporodowej doprecyzowano terminy i zakresy świadczeń profilaktycznych, badań diagnostycznych i konsultacji medycznych, do których kobieta ma prawo w czasie ciąży. Najistotniejszą zmianą w tym zakresie jest obowiązek przeprowadzania badania przesiewowego u ciężarnej, dotyczącego wystąpienia ryzyka depresji w ciąży i depresji poporodowej.

Kolejną nowością jest kwestia ujednolicenia edukacji przedporodowej, przygotowania wraz z ciężarną planu opieki przedporodowej i planu porodu. 

Ostatnią istotną na etapie przedporodowym zmianą jest likwidacja obowiązkowej hospitalizacji po 41 tygodniu ciąży.

Ustawodawca bardzo szeroko odniósł się również do łagodzenia bólu porodowego, wskazując, że rodzącej należy przekazać w zrozumiały sposób informację o przebiegu porodu, metodach łagodzenia bólu porodowego i ich dostępności. 

Nowe rozporządzenie kładzie duży nacisk na kwestię karmienia piersią.

Rozporządzenie szeroko odnosi się do kobiet w szczególnej sytuacji, tj. takiej gdy rozpoznano podczas ciąży ciężką chorobę lub wadę dziecka, poronienia, urodzenia dziecka martwego, niezdolnego do życia, chorego lub z wadami wrodzonymi. Zmodyfikowano przepis mówiący o tym, że matki doświadczające trudnych sytuacji przy porodzie nie mogą kontaktować się z kobietami, które urodziły zdrowe dzieci. 

Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).

   

Klub Menedżera

   

Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia
i korzystaj z benefitów!

   Zobacz ofertę
   

Klub Menedżera