Która dokumentacja medyczna jest bardziej wiarygodna - w postaci elektronicznej czy papierowej

Czy w sądzie wartość dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej i dokumentacji prowadzonej w postaci papierowej jest taka sama? Kwestia ta jest na tyle istotna, że należy poświęcić jej więcej miejsca, ponieważ wciąż wielu lekarzy z obawami patrzy na dokumentacje medyczną w postaci elektronicznej (zob. np. Apel Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej do Ministra Zdrowia Nr 4/18/P-VII).

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że dokumentacja medyczna jest dowodem, którym strony posługują się w każdej sprawie sądowej o błąd medyczny. Jako dowód dokumentacja medyczna podlega ocenie sądu, który każdorazowo ocenia jej wiarygodność, zgodność z przepisami i staranność.

Biorąc pod uwagę kryteria oceny, które sędziowie stosują do dokumentacji, można stwierdzić, że dokumentacja medyczna w postaci elektronicznej jest bardziej wiarygodna dla sędziów, co wynika z kilku powodów.

Zyskaj darmowy dostęp do portalu serwiszoz.pl. Gwarantujemy, że znajdziesz na nim odpowiedzi na nurtujące Cię pytania! Nic za to nie zapłacisz. Zarejestruj się. To zajmie tylko 15 sekund!>>

Po pierwsze, z dokumentacji medycznej elektronicznej jednoznacznie zawsze wynika kto, kiedy i jakiego wpisu dokonał.

Po drugie, dokumentacja medyczna w postaci elektronicznej jest bardziej odporna na wszelkie manipulacje, ponieważ system elektroniczny odnotowuje automatycznie wszelkie modyfikacje dokumentacji oraz identyfikuje osoby, które tych modyfikacji dokonały.

Po trzecie, dokumentacja medyczna w postaci elektronicznej jest zawsze czytelna, co ma istotne znaczenie dla sędziego, biegłych i stron.

W związku z tym uważam, że bardziej wiarygodna jest dokumentacja medyczna w postaci elektronicznej. Jest to też powód, dla którego lekarze powinni jak najszybciej się przestawiać z dokumentacji w postaci papierowej na dokumentację w postaci elektronicznej. Niezależnie od tego warto pamiętać, że badania wykazują, iż stosowanie dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej redukuje ryzyko wielu zdarzeń niepożądanych [zob. np. badania Bates, Leape, Cullen 1998, Bates, Cohen, Leape 2001].

Autor: Radosław Tymiński Wpis jest fragmentem z bloga autora
prawa lekarza, dokumentacja medyczna
Słowa kluczowe:
dokumentacja medyczna

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy