Która dokumentacja medyczna jest bardziej wiarygodna - w postaci elektronicznej czy papierowej

Czy w sądzie wartość dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej i dokumentacji prowadzonej w postaci papierowej jest taka sama? Kwestia ta jest na tyle istotna, że należy poświęcić jej więcej miejsca, ponieważ wciąż wielu lekarzy z obawami patrzy na dokumentacje medyczną w postaci elektronicznej (zob. np. Apel Prezydium Naczelnej Rady Lekarskiej do Ministra Zdrowia Nr 4/18/P-VII).

Przede wszystkim należy zacząć od tego, że dokumentacja medyczna jest dowodem, którym strony posługują się w każdej sprawie sądowej o błąd medyczny. Jako dowód dokumentacja medyczna podlega ocenie sądu, który każdorazowo ocenia jej wiarygodność, zgodność z przepisami i staranność.

Biorąc pod uwagę kryteria oceny, które sędziowie stosują do dokumentacji, można stwierdzić, że dokumentacja medyczna w postaci elektronicznej jest bardziej wiarygodna dla sędziów, co wynika z kilku powodów.

Zyskaj darmowy dostęp do portalu serwiszoz.pl. Gwarantujemy, że znajdziesz na nim odpowiedzi na nurtujące Cię pytania! Nic za to nie zapłacisz. Zarejestruj się. To zajmie tylko 15 sekund!>>

Po pierwsze, z dokumentacji medycznej elektronicznej jednoznacznie zawsze wynika kto, kiedy i jakiego wpisu dokonał.

Po drugie, dokumentacja medyczna w postaci elektronicznej jest bardziej odporna na wszelkie manipulacje, ponieważ system elektroniczny odnotowuje automatycznie wszelkie modyfikacje dokumentacji oraz identyfikuje osoby, które tych modyfikacji dokonały.

Po trzecie, dokumentacja medyczna w postaci elektronicznej jest zawsze czytelna, co ma istotne znaczenie dla sędziego, biegłych i stron.

W związku z tym uważam, że bardziej wiarygodna jest dokumentacja medyczna w postaci elektronicznej. Jest to też powód, dla którego lekarze powinni jak najszybciej się przestawiać z dokumentacji w postaci papierowej na dokumentację w postaci elektronicznej. Niezależnie od tego warto pamiętać, że badania wykazują, iż stosowanie dokumentacji medycznej w postaci elektronicznej redukuje ryzyko wielu zdarzeń niepożądanych [zob. np. badania Bates, Leape, Cullen 1998, Bates, Cohen, Leape 2001].

Autor: Radosław Tymiński Wpis jest fragmentem z bloga autora
prawa lekarza, dokumentacja medyczna
Słowa kluczowe:
dokumentacja medyczna

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »