Przekazywanie danych o kosztach do AOTMiT - kolejna karuzela biurokracji

Skoro nakłada się nowy obowiązek, a Ministerstwo Zdrowia, NFZ i AOTMiT nie są wstanie zapewnić danych do wyceny świadczeń zdrowotnych, to może trzeba stworzyć czwartą super agencję, o której się mówi, a ma być związana ze zdrowiem publicznym.

To kolejne obowiązki dla podmiotów leczniczych bez zabezpieczenia na ten cel środków finansowych, czyli nieodpłatne przekazywanie danych do ustalenia taryf świadczeń opieki zdrowotnych. Jestem ciekawy, na jakiej postawie wyceniono świadczenia zdrowotne przy opracowaniu części map potrzeb zdrowotnych?

W podmiotach leczniczych będą tworzone kolejne stanowiska, które też będą generowały koszty w celu przekazywania danych kosztowych. Pozwolą one na właściwe określenie taryf świadczeń zdrowotnych w celu ich „poprawnego finansowania”.

I tu robi się kolejna karuzela biurokracji, a koszty dalej przerzucane są na podmioty lecznicze. A w zamian nic, tylko większe koszty, ale po stronie placówek medycznych, które dostarczą dane do poprawnej kalkulacji procedur. A w rezultacie dostaną mniej środków. I tak to koło się zamyka i zaciska się pętla finansowa.

Autor: Sławomir Jagieła

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »