Gra między efektywnością a ryzykiem

Menedżerowie zarządzający podmiotami leczniczymi muszą ciągle poszukiwać rozsądnych relacji między efektywnością a ryzykiem finansowym. Skutki podjętych decyzji i mogące wyniknąć z nich negatywne konsekwencje spadną bowiem na ich barki. 

Do obowiązków menedżera zarządzającego podmiotem należy rozpoznanie rodzajów ryzyka, zabezpieczenie przed nim i stałe monitorowanie, a co najważniejsze ocena procesu zarządzania nim. Podejmowanie należytych decyzji, zwłaszcza dotyczących długich czasokresów, bez właściwego i dostatecznego rozpoznania przyszłych warunków funkcjonowania jest świadectwem ignorancji i braku rozumienia natury biznesu i zarządzania podmiotem leczniczym.  

Brak informacji pozyskanej we właściwym czasie lub jej ignorowanie, powoduje powiększenie niebezpieczeństwa, a menedżer musi mieć świadomość, że samo posiadanie informacji, nawet najbardziej ważnej, nie gwarantuje sukcesu na rynku ochrony zdrowia.

Menedżerowie ochrony zdrowia większość decyzji podejmują w warunkach ryzyka lub niepewności. Można to określać jako sytuację, w której można oszacować możliwość wystąpienia różnych przyszłych rezultatów działania oraz związanych z nimi ewentualnych skutków finansowych. Jednym z czynników niewłaściwej oceny ryzyka finansowego jest nietrafna decyzja związana z doborem kadry menedżerskiej wyższego szczebla, mającej decydujący wpływ na sposób zarządzania podmiotem leczniczym.

Każdego menedżera powinno charakteryzować dążenie do minimalizacji poziomu ryzyka finansowego. Podmioty lecznicze o niskim poziomie ryzyka finansowego mogą w większym stopniu korzystać z kapitałów obcych i realizować z tego tytułu określone korzyści. Trzeba pamiętać, że poziom ryzyka finansowego zmienia się w czasie i na ogół jest niższy w fazie dobrej koniunktury na rynku ochrony zdrowia, wyższy zaś w okresach dekoniunktury (stagnacji, recesji).  

Zarządzanie podmiotem leczniczym jest pewnego rodzaju grą między efektywnością a ryzykiem, jaką prowadzi zarząd. Chcąc uzyskać wyższą efektywność podmiot leczniczy musi inwestować, wprowadzać nowe usługi, pozyskiwać nowe rynki, być innowacyjny, dążyć do zdobycia przodującej pozycji na rynku ochrony zdrowia, w większym zakresie korzystać z kapitałów obcych. Wszystkie te działania podwyższają ryzyko, lecz jednocześnie dają możliwość osiągnięcia wyższego zysku i wzrost wartości podmiotu leczniczego.

Menedżerowie zarządzający podmiotami leczniczymi stosują jedną z dwóch strategii: maksymalizacji efektywności przy określonym poziomie ryzyka lub  minimalizacji ryzyka przy określonym poziomie efektywności. W pierwszej z wymienionych strategii dąży się do wzrostu wartości, często ignorując poziom ryzyka. W drugiej z kolei większą wagę przywiązuje się do ryzyka, co oznacza często rezygnację z przedsięwzięć dających szansę osiągnięcia wysokich korzyści ekonomicznych, jeżeli towarzyszy im duże ryzyko.

W zarządzaniu podmiotem leczniczym chodzi jednak o to, by dobrze rozpoznać szanse i możliwe niebezpieczeństwa, oszacować ich prawdopodobieństwo i skutki oraz na tej podstawie dokonać wyboru jednego z ewentualnych wariantów działania. Racjonalizacja decyzji finansowych polega na dążeniu do utrzymania rozsądnej równowagi między ryzykiem a efektywnością ekonomiczną.

Autor: Sławomir Jagieła

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy