Nie ma obowiązku cyfryzacji papierowej dokumentacji

Tradycyjne e-kartoteki można zeskanować, umieścić w systemie informatycznym, a potem zniszczyć. Podczas tego procesu trzeba jednak zadbać, aby dane pacjentów – jeśli nie zechcą odebrać oryginałów - były niemożliwe do odczytania.
Prawu pacjenta do dostępu do dokumentacji medycznej po stronie podmiotu leczniczego odpowiada ustawowy obowiązek jej prowadzenia, przechowywania i udostępniania. Zgodnie z § 1 rozporządzenia ministra zdrowia 21 grudnia 2010 r. w sprawie rodzajów i zakresu dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania dokumentacja medyczna jest prowadzona w postaci elektronicznej lub papierowej. Ustawa z 6 listopada 2008 r. o prawach pacjenta i Rzeczniku Praw Pacjenta, na podstawie której wydane zostało wymienione rozporządzenie, nie definiuje jej pojęcia. Określa jedynie, jakie dokumenty ją stanowią.
Czytaj więcej na temat elektronicznej dokumentacji medycznej w SerwisZOZ.pl»
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.