Dzięki udziałowi w szkoleniu na temat roli pacjenta w monitorowaniu jakości usług medycznych zrozumiesz, jak aktywne zaangażowanie pacjentów może wpłynąć na poprawę jakości opieki zdrowotnej. Omówimy różne metody zbierania opinii pacjentów, jak wykorzystywać te dane w procesach doskonalenia jakości oraz w jaki sposób pacjenci mogą współuczestniczyć w ocenie i poprawie świadczonych usług. Podkreślimy rolę komunikacji i edukacji pacjentów w kontekście budowania kultury jakości w placówkach medycznych. Szkolenie zakończymy praktycznymi wskazówkami na temat angażowania pacjentów w proces monitorowania jakości opieki zdrowotnej.
Czy lekarz może publicznie wywoływać pacjenta do gabinetu po nazwisku? W poczekalniach często słychać, jak medycy zapraszają kolejne osoby do gabinetu, nie zastanawiając się, czy ujawnienie ich danych jest zgodne z przepisami. Sprawdź, czy taka praktyka narusza zasady ochrony danych osobowych.
Wzrosły kwoty świadczeń z Funduszu Kompensacyjnego Zdarzeń Medycznych. Poszkodowani pacjenci mogą otrzymać maksymalnie 222.800 zł, a osoby bliskie zmarłego pacjenta do 111.400 zł – podało biuro Rzecznika Praw Pacjenta (RPP). Kwoty te są waloryzowane corocznie.
Tylko pełnoletni i nieubezwłasnowolniony pacjent jest zdolny do samodzielnego decydowania o swoim leczeniu. Taką osobę, gdy pojawi się w rejestracji, możesz zarejestrować do lekarza, fizjoterapeuty czy pracowni diagnostycznej. Jak jednak traktować niepełnoletnich pacjentów w rejestracji?
Co zrobić w przypadku pacjenta, który zgłasza się ze skierowaniem do szpitala, ale nie ma ze sobą bez żadnych dokumentów potwierdzających tożsamość. Czy można go przyjąć, czy nie jest to możliwe?
W Polsce nie ma odrębnych przepisów regulujących postępowanie lekarzy wobec pijanych pacjentów. Są jednak przepisy, z których wynika, że mimo faktu iż pacjent jest pod wpływem alkoholu, lekarz ma obowiązek przeprowadzić pełną diagnostykę. Dowiedz się, co jeszcze powinien wziąć pod uwagę.
To nie wykształcenie menedżera, specjalistyczne umiejętności, fachowa wiedza czy wyposażenie gabinetu/placówki wpływają na lojalność pacjentów. Co najwyżej wspierają wizerunek, który może wspomóc budowanie relacji. W istocie to tzw. miękkie kompetencje zapewniają Ci wiernych pacjentów, bo to one tworzą wartość dodaną do Twoich usług. Sprawdź, jak je rozwijać.
Pacjent uderzył pielęgniarkę w twarz, zerwał jej okulary i zniszczył je w trakcie dyżuru na oddziale. Pielęgniarka w trakcie zdarzenia nie odniosła uszczerbku na zdrowiu, ale żąda zwrotu kosztów za zniszczone okulary. Czy pracodawca ma obowiązek ponieść te koszty?
Pacjentki często domagają się cesarskiego cięcia podczas porodu. Jak lekarz i menedżer powinni zachować się w takiej sytuacji zgodnie z etycznymi i medycznymi wytycznymi. Oto kilka wskazówek.
Z webinaru dowiesz się, jakie są podstawy prawne związane z prawami pacjenta, poznasz wybrane problemy praktyczne – trudne sytuacje oraz propozycje postępowania, zagrożenia wynikające z pojawienia się pacjenta roszczeniowego, środki ochrony prawnej przysługujące personelowi.
Prelegentki:
mec. Ewelina Tylińska-Kałuża, adwokat, senior lawyer w F/K Legal
mec. Natalia Zbrojewska, adwokat, lawyer w F/K Legal
Dla bliskich pacjentów, u których stwierdzono ustanie czynności mózgu, odłączenie pacjenta od aparatury jest trudnym przeżyciem, gdyż śmierć obejmuje tkanki i układy w różnym czasie. Dlatego tak ważne jest dokładne poinformowanie bliskich o całej procedurze. Sprawdź, kiedy kończy się obowiązek terapeutyczny.
Mimo że pojęcie zabiegu podwyższonego ryzyka nie doczekało się w polskim prawie definicji, niewątpliwie pisemnej zgody wymagają wszelkie procedury diagnostyki inwazyjnej lub wymagającej użycia środków kontrastujących.
Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).
© Wiedza i Praktyka
/WiedzaiPraktyka
/wip
Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia i korzystaj z benefitów!