pacjent

Rząd przyjął: zmiany w kolejkach na SOR

Grupowanie pacjentów w SOR-ach według stopnia pilności udzielenia świadczenia, czyli stanu zagrożenia życia i zdrowia będzie obowiązkowe – takie zmiany zakłada projekt nowelizacji ustawy o świadczeniach opieki zdrowotnej finansowanych ze środków publicznych oraz niektórych innych ustaw przyjęty 5 lutego przez rząd.

Dodatkowo powstanie system przetwarzający dane o liczbie pacjentów w stanie nagłego zagrożenia zdrowia, kategorii przypisanej im w wyniku tzw. segregacji medycznej i czasie oczekiwania na pomoc w szpitalnym oddziale ratunkowym, który umożliwi bieżące informowanie pacjentów o przewidywanym czasie oczekiwania na udzielenie im pomocy przez lekarza SOR.  Do 2027 r. to zadanie ma realizować Lotnicze Pogotowie Ratunkowe.  

Kolejnym rozwiązaniem będą tzw. ostre i tępe dyżury. W praktyce obsada lekarska i pielęgniarska będzie dostosowana do charakteru dyżuru w szpitalu. Na tzw. ostre dyżury będą kierowane karetki pogotowia. Harmonogramy dyżurów ustali wojewoda na wniosek szpitali w porozumieniu z NFZ. Harmonogramy będą zamieszczane na stronach WWW wojewody i NFZ - pacjenci będą mogli sprawdzić, do którego szpitala najlepiej się udać.

Zaproponowano także zmiany w udzielaniu świadczeń nocnej i świątecznej opieki zdrowotnej. Po zmianach szpitale ogólnopolskie (np. szpitale kliniczne) będą mogły udzielać tych świadczeń, jeśli mają szpitalną izbę przyjęć lub szpitalny oddział ratunkowy.

Skontakuj się z Centrum Obsługi Klienta: 22 518 29 29 (Poniedziałek-Piątek: 8:00 - 16:00).

   

Klub Menedżera

   

Dołącz do klubu Menedżera Zdrowia Ochrony Zdrowia
i korzystaj z benefitów!

   Zobacz ofertę
   

Klub Menedżera