Czy wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia dla pacjenta jest związana z ubezpieczeniem lekarza

W jednym z pytań poruszono niezwykle ciekawy wątek, dotyczący związku wysokości odszkodowania i zadośćuczynienia dla pacjenta z ubezpieczeniem obowiązkowym lekarza. Warto temat ten omówić, ponieważ w środowisku medycznym dość często spotykam się z nieprawdziwym przekonaniem, że wysokość ubezpieczenia obowiązkowego jest swego rodzaju wyznacznikiem wysokości rekompensaty dla pacjenta.

Należy zacząć od tego, że pacjent ma możliwość otrzymania rekompensaty od lekarza z różnych tytułów prawnych (z różnych przyczyn). Najczęściej będą to: wyrządzenie szkody, naruszenia praw pacjenta, a niekiedy także nienależyte wykonanie umowy.

Ze względu na to, że najczęściej podstawą prawną będzie wyrządzenie szkody, to poniżej omówię tylko tę kwestię. W przypadku popełnienia przez lekarza błędu medycznego konsekwencje zdrowotne tego błędu poniesie przede wszystkim pacjent. Konsekwencje te mogą mieć dwojaki wymiar: szkody, rozumianej jako uszczerbek w majątku pacjenta, i krzywdy, ujmowanej jako cierpienie.

Za szkodę należy się odszkodowanie, które obejmuje wszelkie wynikłe ze szkody koszty. Do kosztów tych najczęściej zalicza się: koszty leczenia, rehabilitacji, dojazdów, leków, materiałów medycznych, a jeżeli poszkodowany stał się inwalidą, także sumę potrzebną na koszty przygotowania do innego zawodu, w przypadku zgonu zaś koszty pogrzebu (art. 444 § 1 i art. 446 § 1 k.c.). Jeżeli chodzi o krzywdę, to w celu jej zrekompensowania przyznaje się zadośćuczynienie (art. 445 k.c.).

W praktyce sądy przy wymierzaniu kwoty zadośćuczynienia biorą pod uwagę wiele różnego rodzaju okoliczności. Przykładowo: funkcje zadośćuczynienia (przede wszystkim funkcję kompensacyjną), przeciętną stopę życiową społeczeństwa, rodzaj doznanej szkody, rodzaj naruszonego dobra prawnego (np. życie i zdrowie są uznawane za najcenniejsze), długość trwania szkody, wynikające ze szkody cierpienia, trwałość następstw szkody, wiek poszkodowanego, wpływ szkody na funkcjonowanie poszkodowanego w społeczeństwie, indywidualne okoliczności sprawy, szanse na przyszłość czy stopień winy sprawcy.

Wysokość ubezpieczenia lekarza może zostać przez sąd uwzględniona jedynie w ramach tzw. indywidualnych okoliczności sprawy, jednak jest to jeden z wielu elementów, które sąd może wziąć pod uwagę. Oznacza to, że wysokość odszkodowania i zadośćuczynienia nie jest w żaden sposób związana z wysokością ubezpieczenia lekarza.

Autor: Radosław Tymiński Wpis jest fragmentem z bloga autora
prawa lekarza, lekarze rezydenci, podwyżki

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy