Nowe obowiązki dla placówek medycznych – rejestry medyczne w świetle ustawy o jakości w opiece zdrowotnej

/appFiles/site_102/images/autor/xpjgJwImfNZ51Cn.jpeg

Autor: Aleksandra Macuga

Dodano: 20 października 2023
Nowe obowiązki dla placówek medycznych – rejestry medyczne w świetle ustawy o jakości w opiece zdrowotnej

System jakości w opiece zdrowotnej to już nie tylko akredytacja czy wewnętrzne procedury – od teraz ważną rolę odgrywają także rejestry medyczne. Nowe przepisy wynikające z ustawy o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta rozszerzają obowiązki placówek i wprowadzają konkretne terminy, których trzeba bezwzględnie dotrzymać. Co dokładnie się zmienia i jak się do tego przygotować?

  • Ustawa o systemie informacji w ochronie zdrowia reguluje kwestie związane z rejestrami medycznymi, których prowadzenie jest obowiązkiem podmiotów leczniczych, a także określa, że rejestr medyczny to zbiór danych służący do realizacji celów publicznych w obszarze ochrony zdrowia.

  • Minister zdrowia ma uprawnienie do tworzenia rejestrów medycznych zarówno z własnej inicjatywy, jak i na wniosek różnych podmiotów, w celu monitorowania jakości świadczeń opieki zdrowotnej.

  • Ustawa o jakości rozszerza obowiązki podmiotów prowadzących rejestry medyczne, w tym obowiązek publikacji danych na stronach internetowych oraz sporządzania raportów analitycznych, co ma przyczynić się do poprawy jakości opieki zdrowotnej i bezpieczeństwa pacjentów.

  • Czytaj też: Ustawa o jakości w opiece zdrowotnej i bezpieczeństwie pacjenta opublikowana

Pozostało jeszcze 81% treści

Aby zobaczyć cały artykuł, zaloguj się lub zamów dostęp.

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy

Jeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.

Słowa kluczowe:
rejestry medyczne