Jakość w opiece zdrowotnej: główny cel ustawy
Głównym celem ustawy jest wdrożenie kompleksowych rozwiązań prawno-organizacyjnych regulujących kwestie jakości w opiece zdrowotnej. Projekt obejmuje m.in. wewnętrzny system zarządzania jakością i bezpieczeństwem, autoryzację, akredytację oraz rejestracje medyczne.
Ustawa zakłada, że obowiązek autoryzacji będzie dotyczył tylko szpitali. Wnioski o wydanie autoryzacji będą mogły być składane po upływie 6 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy o jakości. Autoryzacja będzie wydawana szpitalom na 5 lat.
Z kolei wewnętrzny system zapobiegania zdarzeniom niepożądanych ma objąć wszystkie podmioty, które udzielają świadczeń finansowanych na podstawie umowy z NFZ. Ma się składać z zasad, procedur, metod oraz opisów stanowisk pracy, w celu zapobieżenia wystąpieniu zdarzeń niepożądanych. System należy utworzyć do 30 czerwca 2024 r.
Natomiast akredytacja potwierdzi spełnianie przez podmiot leczniczy standardów akredytacyjnych i będzie wydawana na 4 lata w formie certyfikatu. Do 1 stycznia 2024 r. wnioski o udzielenie akredytacji będą rozpatrywane na dotychczasowych zasadach, a od 1 stycznia 2024 r. rekomendacje do wniosków akredytacyjnych wyda Rada Akredytacyjna.
Ustawa zakłada także raportowanie i udostępnianie informacji z rejestrów medycznych. Dostęp do tych rejestrów będzie powszechny, a dane w nich zawarte będą prezentowane w taki sposób, który nie pozwoli na ich powiązanie z konkretnymi osobami. Podmioty prowadzące rejestry będą miały obowiązek udostępniania części danych w formacie ustalonym i rozpowszechnionym przez ministra zdrowia. Ponadto będą opracowywać oraz publikować raportów co najmniej raz w roku, po raz pierwszy do 30 listopada 2026 r.
System jakości: ocena wskaźników poprawi skuteczność diagnostyki i leczenia
Wdrożenie tych rozwiązań ma przyczynić się do poprawy skuteczności diagnostyki i leczenia, dzięki systematycznej ocenie klinicznych wskaźników jakości.
Co więcej, ma wpłynąć na zwiększenie bezpieczeństwa i satysfakcji pacjentów przez rejestrowanie i monitorowanie zdarzeń niepożądanych oraz umożliwić porównywalność podmiotów udzielających świadczeń pod względem jakości i skuteczności oferowanej opieki.
Nieudana pierwsza próba przyjęcia ustawy o jakości w opiece zdrowotnej
W kwietniu Sejm nie był w stanie odrzucić uchwały Senatu dotyczącej odrzucenia tej ustawy o jakości, która zawierała m.in. wprowadzenie obligatoryjnego systemu zarządzania jakością i bezpieczeństwem, w tym monitorowanie zdarzeń niepożądanych.
Ostatecznie ustawę przyjęto, a jej wdrożenie ma przyczynić się do podniesienia standardów opieki zdrowotnej i zapewnienia pacjentom bezpiecznych i skutecznych świadczeń medycznych.
System jakości w opiece zdrowotnej: terminy wejścia w życie ustawy o jakości w ochronie zdrowia
Ustawa o jakości i bezpieczeństwie pacjenta wchodzi w życie 8 września 2023 r. z wieloma wyjątkami.
Autoryzacja – nowy obowiązek dla szpitali działających w tzw. sieci szpitali
Harmonogram składania wniosków o autoryzację – prezes NFZ opublikuje na stronie Biuletynu Informacji Publicznej NFZ.
Wnioski o autoryzację będzie można składać po 6 miesiącach od dnia wejścia w życie ustawy, tj. po 9 marca 2024 r.
Wzór wniosku o autoryzację – minister zdrowia określi w rozporządzeniu.
Akredytacja w ochronie zdrowia – fakultatywny obowiązek
Certyfikaty akredytacyjne wydane na podstawie dotychczasowych przepisów – zachowują ważność przez okres, na jaki je wydano.
Wnioski o udzielenie akredytacji złożone i nierozpatrzone do 1 stycznia 2024 r. będą rozpatrywane na dotychczasowych zasadach.
Wnioski o udzielenie akredytacji na nowych zasadach, procedura oceniająca poprzedzająca udzielenie akredytacji, powołanie Rady Akredytacyjnej, rekomendacje do wniosków akredytacyjnych – 1 stycznia 2024 r.
Traci moc ustawa z 6 listopada 2008 r. o akredytacji w ochronie zdrowia – 8 września 2023 r., ale niektóre jej przepisy będą nadal stosowane przynajmniej do 1 stycznia 2024 r.
Zamieszczenie standardów akredytacyjnych w Dzienniku Urzędowym Ministra Zdrowia i obowiązek stosowania po roku od zamieszczenia – 1 stycznia 2025 r.
System Monitorowania Wniosków o Udzielenie Akredytacji – 24 miesiące od dnia ogłoszenia, czyli od 25 września 2025 r.
Szczegółowy sposób przeprowadzenia procedury oceniającej, w tym zakres planu przeglądu akredytacyjnego, uwzględniając konieczność zapewnienia kompleksowości i przejrzystości oceny spełniania warunków udzielenia akredytacji – minister zdrowia określi w rozporządzeniu.
Wzór certyfikatu akredytacyjnego – minister zdrowia określi w rozporządzeniu.
Sposób obliczenia wysokości opłat za przeprowadzenie procedury oceniającej – minister zdrowia określi w rozporządzeniu.
Wewnętrzny system zarządzania jakością i bezpieczeństwem w nowej ustawie
Obowiązek utworzenia wewnętrznego systemu zarządzania jakością i bezpieczeństwem przez podmiot wykonujący działalność leczniczą – do 30 czerwca 2024 r.
Wymogi dotyczące wspólnych i bezpiecznych otwartych standardów komunikacji – minister zdrowia wyda rozporządzenie w ciągu 18 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy, czyli do 9 marca 2025 r.
Ankieta do badania opinii i doświadczeń pacjenta – minister zdrowia opublikuje w BIP.
Rejestry medyczne w podmiocie leczniczym: kiedy wchodzą w życie
Obowiązek publikowania na stronie internetowej podmiotu leczniczego danych z rejestru medycznego, w formie uniemożliwiającej ich powiązanie z konkretną osobą fizyczną:
- o rozpoznaniu zgodnie z aktualnie obowiązującą Międzynarodową Klasyfikacją Chorób i Problemów Zdrowotnych,
- dotyczących przeprowadzonych badań diagnostycznych, w szczególności dane dotyczące rozpoznań histopatologicznych;
- dotyczących pacjenta: wykształcenie, wiek, płeć oraz przyczynę zgonu;
- na temat powikłań i wyników odległych, związanych z pogorszeniem jakości życia, bezpośrednio zagrażających życiu lub mogących prowadzić do zgonu pacjenta
– cyklicznie do końca pierwszego kwartału danego roku, po raz pierwszy do 31 marca 2026 r.
Obowiązek opublikowania na stronie internetowej podmiotu leczniczego reportu analitycznego z rejestru medycznego, zawierającego następujące dane:
- analizę zapotrzebowania na świadczenia opieki zdrowotnej;
- analizę stanu zdrowia usługobiorców;
- analizę bezpieczeństwa, skuteczności, jakości i efektywności kosztowej badań diagnostycznych lub procedur medycznych;
- analizę kompletności i jakości danych, które są przetwarzane w rejestrze medycznym, w podziale na usługodawców przekazujących dane do rejestru medycznego;
- ocenę efektów wynikających z wdrożenia rejestru medycznego, w tym wskazanie korzyści i zagrożeń związanych z prowadzeniem tego rejestru;
- ocenę funkcjonalności i spójności prowadzonego rejestru medycznego z innymi rejestrami publicznymi.
– cyklicznie co roku, po raz pierwszy do 30 listopada 2026 r.
Wskaźniki jakości w placówce medycznej
Wartość realizacji wskaźników jakości opieki zdrowotnej – prezes NFZ co roku do 30 kwietnia opublikuje w Biuletynie Informacji Publicznej.
Wskaźniki jakości z obszarów klinicznego, konsumenckiego, zarządczego, za pomocą których NFZ zmierzy jakość w opiece zdrowotnej – minister zdrowia określi w rozporządzeniu.

Pobierz infografikę:
Czytaj też: