Legionella rozprzestrzenia się na kolejne regiony

/appFiles/site_102/images/autor/TW6cBmIptFlKD4R.png

Autor: Redakcja Portalu

Dodano: 28 sierpnia 2023
Legionella rozprzestrzenia się na kolejne regiony

W kilku regionach Polski, nie tylko w województwie podkarpackim, zaobserwowano przypadki legionelozy spowodowanej zakażeniem bakterią Legionella. W ostatnich dniach potwierdzono także zakażenia u pacjentów z województw lubelskiego i małopolskiego.

Największa liczba zachorowań odnotowana jest w rejonie Rzeszowa oraz w powiecie rzeszowskim. W sumie zakażenie stwierdzono u 145 osób, z czego 8 osób zmarło. Obecnie sprzyjająca namnażaniu się bakterii Legionella atmosfera to efekt utrzymujących się wysokich temperatur w ostatnich dniach. Te mikroorganizmy rozmnażają się w zakresie temperatur od 20 do 50 stopni Celsjusza w wodzie.

Legioneloza: schorzenie układu oddechowego

Legioneloza to schorzenie układu oddechowego. Mimo że jest ona zakaźna, to nie przenosi się z człowieka na człowieka, więc nie jest zaraźliwa. Osoby mogą być narażone na ryzyko jedynie wtedy, gdy pałeczki bakterii dostaną się do dróg oddechowych.

Jak czytamy na stronie Głównego Inspektoratu Sanitarnego, zakażenie może nastąpić przez wdychanie powietrza zawierającego aerozol zanieczyszczonej bakteriami wody (w postaci mgły wodnej pochodzącej z rozpylonej wody). Legionella nie przenosi się poprzez spożycie, czyli nie stanowi zagrożenia, gdy dostanie się do układu pokarmowego wraz z wypijaną wodą.

Jak można leczyć Legionelozę

W większości przypadków infekcję tę można skutecznie leczyć za pomocą antybiotyków. Niemniej jednak, ciężkie przypadki choroby głównie dotykają osoby starsze, cierpiące na obniżoną odporność i przewlekłe schorzenia płuc, jak również palaczy.

Aby zminimalizować ryzyko zakażenia, ważne jest regularne czyszczenie i dezynfekcja urządzeń natryskowych w domu. Jeśli kran nie był używany przez ostatnie 14 dni, przed ponownym otwarciem powinno się przez co najmniej dwie minuty puścić wodę. Tam, gdzie to możliwe, warto także utrzymywać temperaturę w urządzeniach grzewczych na poziomie co najmniej 60 stopni.

Jak zmniejszyć ryzyko zakażenia

  • Regularnie czyść i dezynfekuj urządzenia natryskowe w domu (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem), zgodnie z zaleceniami producenta.
  • Po nieużywaniu kranu ponad 2 tygodnie, odkręć wodę na przynajmniej 2 minuty zanim zaczniesz z niej korzystać.
  • Okresowo opróżniaj i przepłukuj urządzenia grzewcze, zgodnie z zaleceniami producenta, aby zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia.
  • Jeżeli możesz, zachowaj temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60°C.

Zalecenia Głównego Inspektora Sanitarnego

Główny Inspektor Sanitarny zalecił wszystkim oddziałom Państwowej Inspekcji Sanitarnej w kraju wzmocnienie nadzoru nad przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa w zakresie zdrowotnej jakości wody przez administratorów wodociągów oraz instalacji wodnych. Obejmuje to również szpitale czy domy pomocy społecznej.

Słowa kluczowe:
zwalczanie zakażeń

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy