Obieg informacji

Jak zorganizować obieg dokumentacji medycznej

Upowszechnienie elektronicznej postaci dokumentacji medycznej otwiera drogę do usprawnienia wymiany dokumentacji i informacji o pacjencie między poszczególnymi podmiotami udzielającymi świadczeń zdrowotnych na potrzeby kontynuacji leczenia. Sprawdź, co się zmieni.

Dokumentacja medyczna

Jest nowe rozporządzenie dotyczące dokumentacji medycznej

Nowe rozporządzenie w sprawie rodzajów, zakresu i wzorów dokumentacji medycznej oraz sposobu jej przetwarzania upraszcza sposób prowadzenia niektórych dokumentów i wprowadza obowiązek powszechnej informatyzacji. Mimo że już obowiązuje, jego postanowienia możesz wdrożyć w życie dopiero od 1 stycznia 2021 r. Oto szczegóły.

recepty

Stare druki recept będą ważne jeszcze do kwietnia 2021 r.

Znaczna część osób uprawnionych do wystawiania recept wciąż dysponuje dużą liczbą druków recept zgodnych z wcześniejszym wzorem. Nowelizacja zmieniająca rozporządzenie w sprawie recept przedłużyła możliwość ich stosowania do kwietnia 2021 roku. Tym samym lekarze przez kolejny rok mogą stosować stare druki recept bez konieczności ich wymiany.

dec435e5c71ca0e5f1b80b89ed6ba191a1704e75-xlarge

Wypełniasz wywiad pacjenta, którego pobito – czy powinieneś wpisać informacje pozamedyczne

Brak stosownych zapis ó w i odpowiedniej komunikacji między ratownikami i lekarzami odbierającymi pacjenta może doprowadzić do podjęcia nieprawidłowego leczenia, w konsekwencji do doprowadzenia do stanu zagrożenia jego życia i zdrowia. Jak tego uniknąć?

dokumentacja

Elektroniczna dokumentacja medyczna od 1 stycznia 2021 r. – to już pewne

Nowe rozporządzenie o dokumentacji medycznej dostosowuje ją do zwiększającej się roli postaci elektronicznej. Zaproponowane rozwiązania mają skrócić czas przeznaczony na sporządzanie dokumentacji medycznej, zarówno w zakresie jej rodzajów, jak i zawartości, a także inne czynności nie związane bezpośrednio z procesem leczenia. Oto szczegóły.

a41c66baa3e3b2a73126e2e30978749b9a37b8d5-xlarge

Pacjent dostarcza fałszywą dokumentację medyczną – jak zabezpieczyć placówkę przed błędem

Obligatoryjne sprawdzenie autentyczności wyników badań, zwłaszcza przed operacjami, może zabezpieczyć placówki przed fałszywą dokumentacją medyczną dostarczoną przez pacjenta. Sprawdź, dlaczego warto wprowadzić taką procedurę.

97cd2ba5cfb5dfac54f79bdedb8f4bea1ba434d4-xlarge

Pacjent niesłusznie zarzuca Ci fałszowanie dokumentacji – jak się bronić

W procesach sądowych zdarzają się zarzuty dotyczące fałszowania informacji zawartych w dokumentacji medycznej pacjenta. Niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, że słowo pacjenta staje przeciwko słowu lekarza. Jak się bronić w tego typu sytuacjach?

Skierowanie do specjalisty

Co sprawdzić w skierowaniu do specjalisty

Warunkiem podjęcia leczenia u większości lekarzy specjalistów w przychodniach, które mają umowę z NFZ, jest przedstawienie przez pacjenta skierowania. Placówka, która nie dopilnuje formalności związanych z rejestracją skierowań może nie uzyskać zapłaty od NFZ. Jak zatem weryfikować ten dokument?

bunkier danych

Jaki serwer, aby jak zabezpieczyć dane pacjentów w dokumentacji w postaci elektronicznej

Przechodzenie przez placówki medyczne na dokumentację medyczną w postaci elektronicznej wiąże się z przetwarzaniem ogromnej ilości danych. Placówki mogą budować własne serwerownie lub zlecać tę usługę na zewnątrz. W odpowiedzi na zapotrzebowanie przechowywania danych osobowych powstają wyspecjalizowane bunkry danych o pacjentach. Poznaj te nowoczesne rozwiązania i sprawdź, czy warto z nich korzystać.

ZUS odsyla

Czy ZUS ma prawo żądać potwierdzenia dokumentacji za zgodność z oryginałem

Pacjenci ubiegający się o świadczenia 500 PLUS (dla osób niezdolnych do samodzielnej egzystencji), nagminnie są odsyłani przez ZUS do lekarzy podstawowej opieki zdrowotnej w celu potwierdzenia kopii dokumentacji medycznej za zgodność z oryginałem. Czy jest to zgodne z prawem?