Okołooperacyjna karta kontrolna

Okołooperacyjna karta kontrolna: zasady stosowania w szpitalach

Okołooperacyjna karta kontrolna, w której personel odnotuje wszystkie działania przy pacjencie, jest standardem we wszystkich szpitalach. Takie rozwiązanie przyczynia się do poprawy bezpieczeństwa operowanych pacjentów i minimalizuje liczbę ewentualnych powikłań pooperacyjnych.

skanowanie

Skanowanie dokumentacji medycznej – czy stosujesz te zasady

Co robić z dokumentacją medyczną, która wciąż jest w postaci papierowej, czy należy ją skanować, czy może pozostawić w tej formie? O to często pytają zarządzający placówkami medycznymi. Oto wskazówki, jak postąpić, decydując się na digitalizację dokumentacji medycznej.

Dokumentacja medyczna w pytaniach i odpowiedziach 3OV0111

Dokumentacja medyczna w pytaniach i odpowiedziach. 40 trudnych przypadków

Polecamy naszym Czytelnikom książkę „Dokumentacja medyczna w pytaniach i odpowiedziach. 40 trudnych przypadków”, która przedstawia najważniejsze zagadnienia dotyczące prowadzenia i udostępniania dokumentacji.

informatyzacja

Systemy jak puzzle – informatyzacja czy komputeryzacja

Sukces informatyzacji placówki medycznej zależy od precyzyjnego określenia wymagań funkcjonalnych oprogramowania, właściwego opisania procesów biznesowych i miejsc ich powstawania oraz prawidłowego określenia ścieżki pacjenta. Sprawdź, co musisz wiedzieć, gdy informatyzujesz swoją placówkę.

Dokumenty medyczne

Udostępnianie dokumentacji medycznej i informacji o stanie zdrowia – odpowiedzi na najczęstsze pytania

Zasady udostępniania dokumentacji medycznej przez pracowników placówek medycznych i udzielanie przez nich informacji o stanie zdrowia rodzą wiele szczegółowych pytań i wątpliwości naszych Czytelników. Oto odpowiedzi na najczęstsze z nich.

Kobieta w ciąży

Raportowanie informacji o ciążach – czy znasz nowe obowiązki od 1 października 2022 r.

Cel gromadzenia danych o ciążach wiąże się wyłącznie z udzielaniem świadczeń i organizacją opieki zdrowotnej. Znaczna część obaw wynika jednak z kierunku zmian prawnych wokół prawa antyaborcyjnego. Sprawdź, jakie dane będzie trzeba obowiązkowo raportować do SIM od 1 października.

System P1

Raportowanie zdarzeń medycznych do P1 przez psychoterapeutów – czy istnieje taki obowiązek

Czy psychoterapeuci, którzy wykonują swoje czynności w prywatnym gabinecie, powinni raportować sesje jako zdarzenia medyczne do Systemu P1?

Dokumentacja medyczna

Jak uniknąć zarzutu nieodpowiedniego prowadzenia dokumentacji medycznej

W jednej z placówek medycznych lekarzowi zarzucono niewłaściwe prowadzenie dokumentacji medycznej. Sprawdź, jak sobie poradzić w podobnej sytuacji i jak można się bronić przed takim zarzutem.

Rejestracja elektroniczna

Elektroniczne rejestrowanie szczepień – co może być pomocne

Aplikację Gabinet.gov wyposażono w nową funkcjonalność, dzięki której w e-Karcie Szczepień można elektronicznie rejestrować szczepienia. Jest to kolejny krok w stronę informatyzacji w ochronie zdrowia. Oto szczegóły tego rozwiązania.

recepta

Elektroniczna recepta transgraniczna. Jakie są trendy?

Nowego wymiaru nabrało świadczenie usług medycznych w ujęciu transgranicznym, w tym możliwość wystawiania i realizacji recept za granicą. Jakie są trendy w tym zakresie i jakie istnieją możliwości związane z wystawianiem recept w wersji papierowej? Czy e-recepta transgraniczna to science fiction?