Pacjent niesłusznie zarzuca Ci fałszowanie dokumentacji – jak się bronić

W procesach sądowych zdarzają się zarzuty dotyczące fałszowania informacji zawartych w dokumentacji medycznej pacjenta. Niejednokrotnie dochodzi do sytuacji, że słowo pacjenta staje przeciwko słowu lekarza. Jak się bronić w tego typu sytuacjach?
- Wojciech P. domagał się odszkodowania i zadośćuczynienia, twierdząc, że po operacji nie wdrożono odpowiedniego leczenia przeciwzakrzepowego, co spowodowało powikłania zakrzepowo-zatorowe.
- Szpital zaprzeczył tym twierdzeniom, przedstawiając dokumentację medyczną wskazującą na podanie leku przeciwzakrzepowego w pierwszej dobie po operacji, jednak pacjent zarzucił fałszowanie dokumentacji, czego szpital nie odparł, co doprowadziło do przegranej sprawy sądowej.
- Dokumentacja medyczna powinna być prowadzona rzetelnie i zgodnie z prawdą, a w razie zarzutu jej fałszowania, placówka medyczna musi udowodnić jej autentyczność, aby obronić się przed oskarżeniami.
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.