Fałszowanie dokumentacji medycznej – jak nie dopuścić do tego czynu

Wzrost świadomości pacjentów o ich uprawnieniach powoduje, że obecnie dokumentacja medycznie staje się istotnym materiałem dowodowym. W związku z tym należy bardzo ostrożnie podejść do jej wypełniania, co często ‒ z racji braku personelu medycznego ‒ nastr ęcza du że problemy. Sprawd ź, jak ich unikn ąć.
- Fałszowanie dokumentacji medycznej to działanie celowe, które obejmuje zarówno błędy w dokumentacji, jak i wprowadzanie nieprawdziwych informacji.
- Najczęściej fałszowanie dokumentacji ma miejsce w przypadkach próby wyłudzenia korzyści majątkowych lub finansowych oraz w celu uniknięcia odpowiedzialności zawodowej lub karnej.
- Osoby fałszujące dokumentację medyczną mogą ponieść konsekwencje prawnie, włącznie z karą pozbawienia wolności, zwłaszcza jeśli ich działania prowadzą do szkody zdrowotnej lub śmierci pacjenta. Współpracownicy powinni zgłaszać takie przypadki przełożonym lub nawet prokuraturze, a ich brak reakcji może pociągnąć ich do odpowiedzialności jako współsprawców.
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.