Pacjent dostarcza fałszywą dokumentację medyczną – jak zabezpieczyć placówkę przed błędem

Obligatoryjne sprawdzenie autentyczności wyników badań, zwłaszcza przed operacjami, może zabezpieczyć placówki przed fałszywą dokumentacją medyczną dostarczoną przez pacjenta. Sprawdź, dlaczego warto wprowadzić taką procedurę.
Niedawno media obiegła informacja, że pacjentka przedstawiła lekarzowi m.in. wyniki badania gastroskopowego i badania histopatologicznego wycinków z żołądka. Z badań wynikało rozpoznanie nowotworu żołądka. Potwierdziły to dodatkowe badania tomograficzne. Lekarz onkolog zakwalifikował pacjentkę do zabiegu. Tam przedstawiła fałszywe wyniki badań. W szpitalu usunięto pacjentce wymienione narządy i wypisano ze szpitala. Wobec szpitala toczy się postępowanie dotyczące błędu medycznego, które jest obecnie zawieszone do czasu uzyskania opinii biegłych. Prokuratura skierowała do Sądu Rejonowego w Gliwicach wniosek o warunkowe umorzenie postępowania wobec pacjentki. Na tle tych wydarzeń pojawia się pytanie, jak zabezpieczyć placówkę medyczną przed fałszywą dokumentacją medyczną oraz czy w takiej sytuacji można mówić o błędzie diagnostycznym?
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.