Zarządzenie Prezesa NFZ

Co się zmienia w zarządzeniach prezesa NFZ

Narodowy Fundusz nowelizuje aż 12 zarządzeń, z tego w 2 przypadkach będą to nowe zarządzenia w miejsce obecnie obowiązujących. To ważne zmiany dla podmiotów leczniczych, które mają kontrakty. Poznaj szczegóły.

Lista oczekujących

Prowadzenie list oczekujących – co się zmienia

NFZ zamierza uzyskiwać od świadczeniodawców więcej danych o kolejkach, co ma poprawić monitorowanie dostępności do wybranych świadczeń opieki zdrowotnej. Poznaj szczegóły zmian, które są planowane i wiążą się z większą liczbą obowiązków sprawozdawczych.

Komunikacja elektroniczna w placówce medycznej

NFZ wprowadza komunikację elektroniczną

Przejście na komunikację elektroniczną i zminimalizowanie papierowego obiegu dokumentacji podczas kontroli prowadzonych przez NFZ to ważna zmiana w tej procedurze. Sprawdź, czy taki sposób komunikacji uprości, przyspieszy i obniży koszty przeprowadzania kontroli.

kontrole NFZ

Brak wpisu w dokumentacji medycznej: czy NFZ odmówi zapłaty za udzielone świadczenie

Placówki często nie wpisują w dokumentacji medycznej potwierdzeń udzielonych świadczeń lub porad. Gromadzą też informacje w sposób naruszający przepisy. Sprawdź, jak uniknąć najczęstszych zarzutów NFZ wobec świadczeniodawców.

  Za które wizyty NFZ więcej zapłaci

Za które wizyty NFZ więcej zapłaci

Jeśli świadczeniodawcy zmniejszą średni czas oczekiwania na wizytę, w niektórych przypadkach NFZ zapłaci za skrócenie kolejek. Sprawdź, jak ma działać nowy mechanizm zachęcający do usprawniania pracy przychodni.

30 listopada wygasają umowy w podstawowej opiece zdrowotnej

Nowe zadania w podstawowej opiece zdrowotnej – co musi się zmienić

Termin zawarcia umów w POZ upływa już 30 listopada, lecz NFZ i świadczeniodawcy PPOZ wciąż nie wypracowali konsensusu. Prezes NFZ proponuje przedłużenie umów w podstawowej opiece zdrowotnej do 31 grudnia 2019 roku. Czego jeszcze oczekują lekarze? 

  Za co odpowiadasz wobec Narodowego Funduszu Zdrowia

Za co odpowiadasz wobec Narodowego Funduszu Zdrowia

Kontrakt z Narodowym Funduszem Zdrowia jest umową cywilną. Ten fakt jest niezwykle istotny ze względu na reżim prawny, któremu podlega świadczeniodawca, u którego NFZ dopatrzył się naruszenia warunków umowy o udzielanie świadczeń opieki zdrowotnej. Dowiedz się, jaką ponosi odpowiedzialność cywilną względem Funduszu.

Jak aktualizować harmonogram pracy lekarzy

Jak aktualizować harmonogram pracy lekarzy

Gdy musisz stworzyć nowy harmonogram pracy poradni, np. z powodu choroby lekarza, pamiętaj, że należy tę zmianę zgłosić w Systemie Zarządzania Obiegiem Informacji . Sprawdź, co jeszcze jest niezbędne.

  Co się zmieni w programie KOS-Zawał

Co się zmieni w programie KOS-Zawał

Udział placówek w programie KOS-Zawał to szansa na dodatkowe środki finansowe z NFZ, przydzielane poza kontraktem. Sprawdź, jakie zmiany w opiece kompleksowej po zawale mięśnia sercowego planuje Ministerstwo Zdrowia.

  Poradnie przyszpitalne – kiedy muszą być czynne

Poradnie przyszpitalne – kiedy muszą być czynne

Zarządzenia prezesa NFZ wprowadziły wymóg, aby poradnie przyszpitalne były czynne co najmniej 3 dni w tygodniu, łącznie 12 godzin tygodniowo. Nie ma natomiast zapisu, czy ma to być rano czy po południu. Sprawdź, jak w praktyce stosować ten zapis.