Kiedy i jak można przerwać zwolnienie lekarskie

Kiedy pacjent jest chory, a lekarz wystawia mu zwolnienie lekarskie, ma czas na regenerację. Czy i kiedy można przerwać takie zwolnienie? Sprawdź, co lekarz powinien wiedzieć o możliwości wcześniejszego powrotu do pracy pacjenta – od procedur do konsekwencji finansowych.
- Jeśli pacjent nie może skutecznie pracować z powodu problemów zdrowotnych, lekarz może wystawić mu eZLA, co prowadzi do wstrzymania jego działalności zawodowej. W trakcie zwolnienia pacjent otrzymuje 80% swojego standardowego wynagrodzenia, chociaż w przypadku ciąży wynagrodzenie wynosi 100%.
- Aby przerwać zwolnienie lekarskie, konieczna jest zgoda lekarza, który je wystawił. Ocenia on zdolność pacjenta do powrotu do pracy i bezpieczeństwo takiej decyzji dla zdrowia pacjenta.
- W sytuacji, gdy lekarz zezwoli na wcześniejszy powrót do pracy, musi wystawić aktualizowane zaświadczenie lekarskie, które informuje pracodawcę o zmianie daty powrotu do pracy.
- Czytaj też: Zasady wystawiania zwolnień lekarskich
Uzyskaj nieograniczony dostęp do SerwisZOZ.pl
- Aktualne informacje o zmianach prawnych
- Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
- Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
- Przywileje z uczestnictwa w Klubie Menedżera Ochrony Zdrowia - rabaty, konferencje, webinary live, e-szkolenia, prezenty
Jeśli masz już konto
Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl
aktywuj dostęp testowyJeżeli nie jesteś zarejestrowanym użytkownikiem portalu, możesz wykupić jednorazowy dostęp do wybranego dokumentu.