szczepienie

Jak rejestrować pacjentów na szczepienia przeciwko COVID-19

Dzięki dostępowi do aplikacji e-rejestracja możliwe jest zarządzanie procesem szczepień w danym punkcie, w tym dodawanie terminów, rezerwacja terminu dla konkretnego pacjenta na pierwszą i drugą dawkę szczepienia oraz potwierdzanie odbytych wizyt. Poznaj szczegółową instrukcję.

szczepienie

Czego nie może zabraknąć w zaświadczeniu o przeprowadzonym badaniu kwalifikacyjnym do szczepienia

Przed szczepieniem pacjenta na chorobę zakaźną, lekarz przeprowadza lekarskie badanie kwalifikacyjne. Sprawdź, jakie niezbędne elementy należy zawrzeć w zaświadczeniu kwalifikującym do szczepienia.

kwarantanna

Kiedy lekarz POZ może skierować na kwarantannę?

Lekarz POZ kieruje pacjenta na wykonanie testu diagnostycznego w kierunku SARS-CoV-2 i wystawia mu e-zwolnienie. Kiedy lekarz POZ może skierować na kwarantannę pacjenta? Jakie dokumenty musi w związku z nią wystawić?

koronawirus

Jak nie dopuścić do zakażenia COVID-19 wśród personelu

Jako zarządzający placówką medyczną zapewnisz bezpieczeństwo epidemiczne przede wszystkim poddając testom na koronawirusa wszystkich pacjentów przyjmowanych do szpitala, nawet jeśli ich stan zdrowotny nie wskazuje na podejrzenie zakażenia. Co jeszcze możesz zrobić, aby zabezpieczyć personel medyczny?

Medycyna

Jak przestrzegać zasad kwarantanny personelu

Gdy możliwe jest zagrożenie życia lub zdrowia pracownika medycznego z powodu kontaktu z zakażonym wirusem SARS-CoV-2 pacjentem, powinien zgłosić taki przypadek do sanepidu. Po przeprowadzeniu postępowania epidemicznego inspektor decyduje o odbyciu, skróceniu bądź zwolnieniu pracownika z kwarantanny. Jak postępować w przypadku kontaktu pracownika medycznego z wirusem?

Materiał zakaźny

Jakie działanie wdrożyć po kontakcie z materiałem zakaźnym

Jednym z zadań, które wiążą się z zapewnieniem systemu zapobiegania i zwalczania zakażeń szpitalnych, jest opracowanie, wdrożenie i nadzór nad procedurami zapobiegającymi zakażeniom i chorobom zakaźnym związanym z udzielaniem świadczeń zdrowotnych. Co powinno się w nich znaleźć?

zranienie

Zranienia igłami czy skalpelami – jak zminimalizować ryzyko

Szczególnym zagrożeniem związanym z niebezpieczeństwem zranienia pracownika w rezultacie kontaktu z krwią pacjenta jest możliwość wirusowego zakażenia. Co zawrzeć w procedurze zapobiegającej takim przypadkom?

Narzędzia medyczne

Narzędzia chirurgiczne – jak opracować procedurę ich stosowania

Każda placówka powinna opracować szczegółową instrukcję ich stosowania narzędzi chirurgicznych, które obsługują pracownicy medyczni. Sprawdź, jak opracować odpowiednią procedurę.  

Rozliczenia z NFZ

Jak rozliczać nadwykonania w czasie epidemii

Nowe zasady rozliczania przez NFZ nadwykonań to jedna z ważnych zmian wynikających z ustawy z 14 sierpnia 2020 r. o zmianie niektórych ustaw w celu zapewnienia funkcjonowania ochrony zdrowia w związku z epidemią COVID-19 oraz po jej ustaniu. Sprawdź, jakie konsekwencje dla placówek ma ta zmiana.

Lekarz 1

Jakie są zasady ustalania czasu izolacji przez lekarza POZ

Jeżeli pacjent przechodzi koronawirusa bezobjawowo – czas izolacji od momentu wykonania testu powinien wynosić 10 dni. Lekarz podstawowej opieki zdrowotnej, który udzielił teleporady lub porady w warunkach domowych nie wcześniej niż w ósmej dobie odbywania tej izolacji, może przedłużyć okres jej trwania – oto najnowsze regulacje, które nakładają obowiązki na lekarzy POZ, w tym związane z koniecznością przedłużenia izolacji pacjenta.