Odmrażanie

Jak na nowo otwierać przychodnie

Większość placówek medycznych, na czele z przychodniami rejonowymi i niepublicznymi centrami medycznymi, wciąż nie przyjmuje pacjentów inaczej niż w ramach telemedycyny, wystawiając e-recepty i e-zwolnienia. Wyzwanie związane z przyjmowaniem pacjentów w tradycyjny sposób podejmują coraz częściej prywatne gabinety lekarskie. Jak otwierać się na nowo w okresie „odmrażania” gospodarki, aby pacjenci czuli się bezpiecznie?

środki ochronne COVID-19

Hotel dla medyka – jak przebiega akcja

Lekarze i personel medyczny każdego dnia toczą w szpitalach nierówną walkę z epidemią. Dlatego potrzebne są akcje i działania, których celem jest zapewnienie osobom wspierającym chorych na COVID-19 maksymalnego komfortu psychofizycznego, by nie zabrakło im siły na pomoc pacjentom. Jedną z takich inicjatyw jest udostępnianie medykom miejsc w hotelach. Jak się sprawdza w praktyce?

odpady medyczne

Czy odpady z kwarantanny to odpady medyczne

Odkąd do Europy dotarł wirus COVID-19, pojawia się wiele pytań dotyczących gospodarowania odpadami. Problem dotyczy m.in. klasyfikacji odpadów pochodzących z miejsc, w których przebywają osoby poddane kwarantannie.

choroby zakaźne - zwalczanie na terenach transgranicznych

Jak zwalczać choroby zakaźne na terenach przygranicznych

Realizacja transgranicznego projektu, którego podjął się Wojewódzki Szpital Specjalistyczny w Białej Podlaskiej, ma przyczynić się do opracowania rozwiązań transgranicznych problemów epidemicznych. Sprawdź, jak można zmniejszyć ryzyko w przypadku nieprzewidzianych masowych wybuchów chorób zakaźnych.

Pozew za błędy medyczne

Jak minimalizować ryzyko pozwu za zakażenie

Do zakażenia koronawirusem najczęściej dochodzi w wyniku kontaktu z chorym. Z informacji Głównego Inspektoratu Sanitarnego wynika, że zwiększone ryzyko takiego zdarzenia występuje na terenie placówek medycznych, co dotyczy zarówno pacjentów, jak i personelu. Dowiedz się, co zrobić, aby zmniejszyć ryzyko odpowiedzialności cywilnoprawnej zarządzanego podmiotu.

lekarze

Ponowne otwarcie gabinetów lekarskich – zalecenia i zagrożenia

Lekarze prowadzący małe gabinety, nie mając dostępu do testów na koronawirusa, nie zdiagnozują pacjenta ani personelu, dlatego indywidualnie podejmują decyzje o ponoszeniu ryzyka. Najczęściej jednak decydują o zamknięciu działalności, by nie narażać ani lekarzy, ani rejestratorek. Jak bezpiecznie wracać do pracy?

termometr

Czy możesz testować pracowników pod kątem zakażenia koronawirusem

W Internecie dostępne są m.in. szybkie testy do wykrywania antygenów IgG oraz IgM przeciwko SARS-CoV-2. Czy pracodawca może zastosować taki środek prewencyjny przed rozprzestrzenianiem się koronawirusa?

koronawirus

Jak się bronić przed roszczeniami z tytułu zakażeń pacjentów

Pacjenci, którzy przebywali w szpitalu, coraz częściej wnoszą roszczenia z tytułu szkód zakażeń, które doprowadzają do powstania komplikacji w procesie leczenia albo wywołują kolejne zachorowanie. Warto o tym przypomnieć w czasach koronawirusa i sprawdzić, jak możesz się bronić.

koronawirus

Lekarze na kwarantannie a odpowiedzialność karna

Coraz częściej słyszy się o konieczności zamykania oddziałów w związku ze stwierdzeniem obecności koronawirusa. W takich przypadkach decyzja sanepidu dotyczy zarówno pacjentów, jak i personelu medycznego. W konsekwencji personel medyczny nie może opuszczać oddziału przez 14 dni. Czy pracodawca może odpowiadać karnie za zmuszenie lekarza do pracy?

test na koronawirusa

Jakie prawa pracownicze mają lekarze w czasie epidemii

W stanie epidemii trwającym w Polsce od 20 marca 2020 r. praca lekarzy jest szczególnie cenna i deficytowa. Zarówno lekarze zatrudnieni na umowę o pracę, jak i na kontrakty, mogą liczyć na różne formy ochrony prawnej ich pracy, jak i nowe obowiązki, które mogą być na nich nałożone. Oto szczegóły.