epidemiolog

Jakie zadania ma epidemiolog szpitalny w czasie epidemii koronawirusa

Nadzór nad procedurami zapewniającymi ochronę przed zakażeniami szpitalnymi to jedno z głównych zadań epidemiologa szpitalnego. Co jeszcze należy do obowiązków takiej osoby, zwłaszcza teraz, w tym trudnym czasie epidemii koronawirusa? 

Świat w pandemii COVID-19

Jak kupić certyfikowane maski i nie żałować

Od 16 marca 2020 wprowadzono – wbrew wcześniejszym komunikatom MZ - powszechny obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Wszyscy kupowaliśmy maski – szybko, dużo i jak najtaniej. Liczyło się, aby zaopatrzyć placówkę i aby mogła działać. Hurtownie nie ułatwiały życia, w absurdalny sposób windując ceny. Portale aukcyjne też włączyły się do zabawy, w pełni eksplorując znaczenie terminu „wolny rynek”. Pandemia zmieniała się powoli w pandemonium.

nakaz pracy w jednym szpitalu

Nakaz pracy w jednym szpitalu stał się faktem

Od 30 kwietnia obowiązuje nowe rozporządzenie ministra zdrowia, które wprowadziło obowiązek pracy personelu medycznego szpitali jednoimiennych i innych placówek mających oddziały zakaźne jedynie przy udzielaniu świadczeń opieki zdrowotnej pacjentom z podejrzeniem lub zakażeniem wirusem SARS-CoV-2. Co to oznacza dla kierowników placówek?

lekarze

Dwoje rodziców to lekarze – kto zostanie z dzieckiem z razie powołania do pracy

Lekarze mogą być powoływani przez wojewodów i ministra zdrowia do pracy przy zwalczaniu epidemii koronawirusa. Co zrobić, gdy oboje rodziców dziecka w wieku 14-18 lat, to lekarze, którzy zostali skierowani do pracy?

lekarz

Czy lekarz z chorobą przewlekłą może być skierowany do pracy przy zwalczaniu epidemii

Ustawa o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi zawiera katalog kategorii osób, które nie mogą być skierowane do pracy niosącej ryzyko zakażenia przy zwalczaniu epidemii. Jednym z warunków powodujących niemożność skierowania do takiej pracy jest orzeczenie choroby przewlekłej. W jaki sposób można to stwierdzić? 

zakazenie

Jak informować o ryzyku zakażenia koronawirusem

Podmioty lecznicze powinny wdrożyć procedury informowania osób trzecich, np. przez ogłoszenia na korytarzach oddziałów o stwierdzonych przypadkach chorób, które mogą przenieść się na osoby trzecie w kontakcie z miejscem jej występowania lub z samym chorym. Poznaj swoje obowiązki w tym zakresie.

epidemia koronawirsua

Koronawirus – jakie procedury wdrażają szpitale

Koronawirus rozprzestrzenia się w Polsce, rząd zamyka granice, ogranicza działalność galerii handlowych, zamknięto szkoły, odwołano imprezy masowe. Polacy pozostają w domach. Jakie procedury obecnie muszą stosować szpitale?

koronawirus

Koronawirus: jak zadbać o bezpieczeństwo własne i pacjentów w POZ

GIS uaktualnia schematy postępowania w związku z zagrożeniem koronawirusem, wydając zalecenia dotyczące postępowania w placówkach podstawowej opieki zdrowotnej (POZ). W jaki sposób małe placówki medyczne mogą je spełnić? Są wątpliwości Porozumienia Pracodawców Ochrony Zdrowia.

koronawirus

Ustawa o koronawirusie – jakie masz obowiązki

Przebudowa szpitali, dostęp do bezpłatnych leków, tworzenie rezerw z materiałami ochronnymi po wyodrębnianie specjalnych stref do izolacji chorych – takie obowiązki nakłada na podmioty lecznicze specustawa dotycząca zapobieganiu koronawirusowi. Sprawdź, co jeszcze wynika z tego aktu prawnego.

koronawirus

Koronawirus – jak zapobiec panice wśród pracowników

Coraz większa liczba ofiar i zwiększająca się liczba przypadków zachorowań na koronawirusa na świecie jest zagrożeniem dla zdrowia publicznego. Mimo, że wirusa nie ma jeszcze w Polsce, jest to wyzwanie kierowników podmiotów leczniczych i ich służb bhp, które powinny podjąć jak najszybciej konkretne działania związane z edukacją i przeciwdziałaniem wybuchowi paniki wśród pracowników. Sprawdź, jakie działania podjąć.