Jak kupić certyfikowane maski i nie żałować

Dodano: 18 maja 2020
Jak kupić certyfikowane maski i nie żałować

Od 16 marca 2020 wprowadzono – wbrew wcześniejszym komunikatom MZ - powszechny obowiązek zakrywania ust i nosa w przestrzeni publicznej. Wszyscy kupowaliśmy maski – szybko, dużo i jak najtaniej. Liczyło się, aby zaopatrzyć placówkę i aby mogła działać. Hurtownie nie ułatwiały życia, w absurdalny sposób windując ceny. Portale aukcyjne też włączyły się do zabawy, w pełni eksplorując znaczenie terminu „wolny rynek”. Pandemia zmieniała się powoli w pandemonium.


Artykuł sponsorowany

Co bardziej skrupulatni managerowie starali się, aby kupione produkty miały jakiś certyfikat – tak na wszelki wypadek. Nie było słychać o kontrolach - kto miał maski, ten był bezpieczny. Komisja Europejska także początkowo nie była szczególnie aktywna, jeśli chodzi o komunikowanie swoich wytycznych. Jak grzyby po deszczu mnożyli się producenci „tanich” i „certyfikowanych” masek.

Płyty lotniska dotknęły też koła olbrzymiego AN-225, za pomocą którego KGHM Polska Miedź S.A. sprowadziła do Polski 7 mln maseczek ochronnych, jak się potem okazało, bezwartościowych (pisała o tym m.in. Gazeta Wyborcza). Zamówienia były realizowane, dostawy spływały do magazynów, wszystko powoli zaczynało się układać…

Certyfikaty, normy i dopuszczenie do obrotu

Teraz, kiedy minął już pierwszy wstrząs, kiedy nie liczymy nerwowo, czy mamy maski dla całego personelu, możemy uważnie przyjrzeć się temu, co właściwie kupiliśmy. Stojące w magazynie pudełka z maskami dają nam poczucie bezpieczeństwa, ale teraz skupmy się na tym, co jest na nich napisane.

Maski certyfikowane, czyli jakie?

Zgodnie z rozporządzeniem Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) 2016/425 z 9 marca 2016 środki ochrony osobistej legalnie dystrybuowane w Unii Europejskiej muszą zawierać:

  1. Oznaczenie CE

  2. Numer uprawnionej jednostki certyfikującej

  3. Oznaczenie normy EN 149

  4. Oznaczenie wskaźnika poziomu filtracji

Oznaczenie CE

Conformité Européenne – produkt zgodny z dyrektywami Unii Europejskiej. Certyfikat CE dla danych typów produktów nadawać mogą instytucje znajdujące się na liście NANDO (New Approach Notified and Designated Organisations).

Czy maski były certyfikowane przez uprawnioną instytucję

Na wyrobie mającym ważny certyfikat, oznaczenie CE powinno być uzupełnione numerem jednostki uprawnionej do jego wydania. Lista instytucji wraz z numerami znajduje się na stronie Komisji Europejskiej.

Jak rozpoznać legalne oznaczenie

Przykładowe legalne oznaczenie: CE 0086, gdzie 0086 odnosi się do jednostki NB 0086 BSI Assurance UK Ltd z Wielkiej Brytanii, notyfikowanej w zakresie PPER, (UE) 2016/425

Przykładowe nielegalne oznaczenie: CE 1282, gdzie 1282 odnosi się do jednostki NB 1282 Ente Certificazione Macchine SRL, która nie jest uprawniona do certyfikacji środków ochrony osobistej, wobec czego produkty przez nią oznaczone mogą zagrażać zdrowiu i nie zostały legalnie dopuszczone do obrotu.

Norma EN 149

Na każdym opakowaniu dystrybuowanym w UE musi być widoczne oznaczenie normy. W przypadku środków ochrony osobistej obowiązuje norma EN 149. Obecnie obowiązuje wersja EN 149:2001 + A1:2009, oznaczana również jako PN-EN 149+A1:2010.

FPP1, FPP2, FPP3 – jaki poziom filtracji zapewniają Twoje maski

Na każdym opakowaniu musi znajdować się oznaczenie poziomu filtracji, np. FFP1, FFP2 lub FFP3.
FFP oznacza „filtering face piece”. Maski FFP1 filtrują co najmniej 80% znajdujących się w powietrzu cząsteczek do wielkości 0,6 μm, FFP2 94%, a FFP3 99%.

Jak kupić certyfikowane maski

Zakup dopuszczonych do obrotu masek nie musi być drogą przez mękę. Znając już wytyczne, możemy zebrać w krótką checklistę:

doochrony.pl
Integree sp. z o.o
ul. Fortuny 35
01-339 Warszawa
KRS: 0000714441

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »