Dwoje rodziców to lekarze - kto zostanie z dzieckiem z razie powołania do pracy

/appFiles/site_102/images/autor/HsnpvrANG4TzDh5.png

Autor: Lucyna Staniszewska

Dodano: 16 kwietnia 2020
Dwoje rodziców to lekarze - kto zostanie z dzieckiem z razie powołania do pracy

Lekarze mogą być powoływani przez wojewodów i ministra zdrowia do pracy przy zwalczaniu epidemii koronawirusa. Co zrobić, gdy oboje rodziców dziecka w wieku 14-18 lat, to lekarze, którzy zostali skierowani do pracy?

Nowelizacja ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi z 31 marca 2020 r. wprowadziła do art. 47 nowy ust. 3a, w brzmieniu: „W przypadku gdy dziecko w wieku powyżej 14 lat jest wychowywane przez dwoje osób, którym przysługuje władza rodzicielska, do pracy przy zwalczaniu epidemii może zostać skierowana wyłącznie jedna z nich”.

W przypadku, gdy oboje rodzice otrzymają decyzję o powołaniu do pracy, jedno z nich powinno złożyć odwołanie do ministra zdrowia na podstawie art. 47 ust. 5 ustawy o zapobieganiu oraz zwalczaniu zakażeń i chorób zakaźnych u ludzi, wskazując, że na wychowaniu rodziców pozostaje dziecko w wieku lat 14-18. Nie ma ustalonego klucza powołań.

Jeżeli wojewoda wyda decyzję co do jednego rodzica, a co do drugiego nie, wówczas rodzic powołany jest zobowiązany zastosować się do decyzji i podjąć pracę zgodnie ze skierowaniem.

Należy dodać, że wniesienie odwołania zgodnie z art. 47 ust. 6 nie wstrzymuje wykonania decyzji – a więc nawet jeżeli jedno z rodziców złoży odwołanie do ministra zdrowia, to powinno stosować się do skierowania do pracy aż do czasu wydania decyzji przez ministra.

Materiał powstał we współpracy z Kancelarią FILIPIAKBABICZ z Poznania.

Autor: Lucyna Staniszewska

Nie masz jeszcze konta?

Zamów pełny dostęp do portalu


SPRAWDŹ OFERTĘ

Chcesz przetestować nasze usługi?

Załóż konto testowe na 24 godziny


ZAŁÓŻ KONTO TESTOWE NA 24 GODZINY

Pełny dostęp do portalu to:

  • Aktualność tematów
  • Szeroki zasób informacji eksperckich
  • Porady ekspertów za pośrednictwem e-maila
  • Gotowe rozwiązania najistotniejszych problemów
Sprawdź »