Walka z Covid

Co zawiera nowa strategia walki z COVID-19

Likwidacja szpitali jednoimiennych i stworzenie w ich miejsce trzech poziomów zabezpieczenia szpitalnego oraz włączenie do systemu testowania lekarzy POZ, a także rozbudowa sieci mobilnych punktów wymazowych to najważniejsze założenia jesiennej strategii walki z pandemią COVID-19. Sprawdź, jak po nowemu przebiega walka z  koronawirusem.

COVID-19

Specjalista ds. COVID-19 – nowe stanowisko w placówce medycznej

W Polsce lawinowo rośnie wzrost zakażeń koronawirusem - dziś już ponad 9 tys. Placówki medyczne nie tylko zmagają się z obecną sytuacją, lecz także starają się minimalizować zagrożenia wśród pracowników. Istotnym wsparciem na czas drugiej fali epidemii jest stworzenie stanowiska związanego z obowiązkami dotyczącymi epidemii, w tym również zapewnienie pracownikom optymalnego psychofizycznego komfortu pracy. Jak to zrobić?

Dokumentacja medyczna

Jak nie popełnić błędu w rejestrze zakażeń COVID-19

Kierownicy podmiotów leczniczych mają obowiązek prowadzenia kontroli wewnętrznej w zakresie podejmowania działań zapobiegających szerzeniu się zakażeń i chorób zakaźnych. W związku z tym muszą dokumentować podjęte działania w tym zakresie. Jak poprawnie prowadzić rejestr zakażeń COVID-19?

Praca podczas pandemii

Jak zminimalizować ryzyko zarażenia się COVID-19 u lekarza

W okresie epidemii pracę rejestracji zorganizuj tak, aby pacjent przebywał w odległości minimum 1 metra, a najlepiej 2 metrów. Zadbaj o dokładne mycie i odkażanie powierzchni oraz sprzętów przez personel sprzątający. Klamki/gałki oraz blaty biurek i ladę rejestracji dezynfekuj kilka razy w ciągu dnia. Pomieszczenia wietrz kilkakrotnie w ciągu dnia. Jak zorganizować pracę w dobie pandemii? 

Higiena

Procedury narzędziem w skutecznym zapobieganiu zakażeniom

Procedury higieniczne, np. postępowania z narzędziami i sprzętem wielorazowego użycia, mycia, dezynfekcji, sterylizacji czy transportowania, są równorzędne i niezależne od siebie. Liczba konkretnych procedur higienicznych będzie zależeć od rodzaju świadczeń wykonywanych w danej placówce medycznej. Poznaj wskazówki dotyczące ich opracowania.

Ankieta

Ankieta COVID-19 ważnym dowodem w postępowaniu o zakażenie

Ankieta wstępnej kwalifikacji COVID-19 powinna pozostawać w dokumentacji medycznej pacjenta i może stanowić dowód pozwalający na odparcie zarzutu zakażenia szpitalnego w ewentualnym postępowaniu sądowym. W jaki sposób placówka medyczna może się uwolnić od odpowiedzialności za zakażenie szpitalne?

Lekarz w maseczce

Zasady ochrony pracowników przed zakażeniem COVID-19, które musisz znać

W czasie epidemii koronawirusa ochrona życia i zdrowia pracowników to najważniejsze zadanie szefów placówek medycznych ich zatrudniających. Poznaj sposoby minimalizowania ryzyka zachorowania pracowników medycznych i niemedycznych na COVID-19.

Pielęgniarka

Nie możesz pracować w kilku miejscach – poznaj zasady rekompensaty

W związku z pandemią koronawirusa niektórym pracownikom medycznym ograniczono możliwość pracy w kilku miejscach. Niektórzy w związku z nakazem pracy w jednej placówce mogą się starać o rekompensatę finansową. Sprawdź, kogo dotyczy to rozwiązanie i jak z niego skorzystać.

Szczepienia

Czy możesz żądać od pracowników zaszczepienia się

Pracodawca – podmiot leczniczy – musi zapewnić zatrudnionym właściwą ochronę zdrowia, jeżeli pracują z pacjentami zarażonymi chorobą zakaźną. Jest także zobowiązany wdrożyć program profilaktycznych szczepień ochronnych personelu – jeżeli są one dostępne. Czy może zmuszać pracowników do poddania się szczepieniom?

Ochrona lekarzy

Czy lekarka będąca mamą może być wyłączona z nakazu pracy

Możliwe są wyłączenia z nakazu pracy przy zwalczaniu epidemii - zakłada je specustawa ds. COVID-19. Dotyczą one np. rodziców samotnie wychowujących dzieci. Jak jednak postąpić w sytuacji, gdy taka osoba pracuje w szpitalu, który przekształcono w placówkę jednoimienną?