punkt szczepień

Wymagania dla punktu szczepień są restrykcyjne

Świadczeniodawcy, który wykonują szczepienia ochronne, muszą spełnić wiele wymagań odnoszących się do wyposażenia punktu szczepień, zasad przechowywania szczepionek czy kwalifikacji personelu.

dieta-dla-dziecka-jak-zmotywowac-dziecko-do-zdrowego-jedzenia-1

Dieta dla dziecka, czyli jak zmotywować malucha do zdrowego jedzenia?

Kształtowanie nawyków żywieniowych u dzieci jest niezwykle ważne, ale też trudne. Szczególnie gdy rodzice sami nie mają wyrobionych zdrowych nawyków. Maluchy uwielbiają naśladować tych, których kochają, dlatego tak ważne jest, by motywacja do zdrowego odżywiania wychodziła od rodziców. Co zatem robić i jak zachęcić dziecko do zdrowego jedzenia? Jak je przekonać, że to, co serwujesz na talerzu, wspomoże jego prawidłowy rozwój? Sprawdź!

niemowle

AZS u niemowlaka - jak postępować w czasie choroby?

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt powoduje szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Jeśli rodzice szybko nie zareagują, wysypka może się rozprzestrzeniać, a dziecko będzie bardziej rozdrażnione i płaczliwe niż zwykle. Pierwsze objawy AZS u niemowląt mogą wystąpić już między 3. a 6. miesiącem życia. Zmianom skórnym czasem towarzyszy też alergiczny nieżyt nosa i zapalenie spojówek. Sprawdź, jak należy postępować w czasie choroby!

przeciwwskania do szczepienia

Co ma zrobić lekarz, gdy u dziecka wystąpią przeciwwskazania do szczepienia

Jeśli przeciwwskazania do szczepienia dziecka budzą wątpliwości lekarza podstawowej opieki zdrowotnej, może on zakwalifikować dziecko na konsultację specjalistyczną. Poznaj regulacje i wytyczne w zakresie kwalifikacji dzieci do szczepień.

Ankiety

Jak długo przechowywać wywiady epidemiologiczne?

Pacjenci przed wizytą w placówce medycznej wypełniają ankiety epidemiologiczne. Ze względu na specyfikę rozwoju pandemii COVID-19 ankiety epidemiologiczne szybko tracą swoją aktualność. Pojawia się pytanie, jak długo przechowywać wywiady epidemiologiczne?

Szczepienie

Co ma zrobić medyk, gdy pacjent nie zgadza się na szczepienie

Problematyka obowiązkowych szczepień ochronnych niewątpliwie stanowi jeden z podstawowych tematów debaty publicznej. Ich przeciwnicy nieraz powołują się na przysługujące pacjentowi prawo do odmowy wyrażenia zgody na udzielenie świadczeń zdrowotnych. Dowiedz się, czy mają rację.

szczepionki

Kwalifikacja do szczepień – jak ją przeprowadzić

Gdy konieczne jest wykonanie u pacjenta obowiązkowych bądź zalecanych szczepień ochronnych, lekarz ma obowiązek przeprowadzić kwalifikację do ich wykonania. Sprawdź, co jest niezbędne w tym zakresie.

choroba zakaźna

Podejrzenie choroby zakaźnej trzeba zgłaszać w ciągu doby

Niezwłoczne informowanie o dodatnich wynikach badań laboratoryjnych w kierunku biologicznych czynników chorobotwórczych jest podstawowym i niezbędnym warunkiem do podjęcia skutecznych działań przez sanepid i stanowi zasadniczy element sprawowania skutecznego nadzoru epidemiologicznego.