AZS u niemowlaka - jak postępować w czasie choroby?

/appFiles/site_102/images/autor/w0kdzgcKmDL4tqn.jpeg

Autor: Artykuł sponsorowany

Dodano: 19 grudnia 2023
AZS u niemowlaka - jak postępować w czasie choroby?

Atopowe zapalenie skóry u niemowląt powoduje szereg nieprzyjemnych dolegliwości. Jeśli rodzice szybko nie zareagują, wysypka może się rozprzestrzeniać, a dziecko będzie bardziej rozdrażnione i płaczliwe niż zwykle. Pierwsze objawy AZS u niemowląt mogą wystąpić już między 3. a 6. miesiącem życia. Zmianom skórnym czasem towarzyszy też alergiczny nieżyt nosa i zapalenie spojówek. Sprawdź, jak należy postępować w czasie choroby!

Czy AZS u niemowlaka da się wyleczyć?

Atopowe zapalenie skóry to bardzo uciążliwa choroba, która ma charakter przewlekły i tendencję do nawracania. U niemowląt może dochodzić do remisji nawet 9 razy do roku. Dlatego leczenie tego schorzenia polega głównie na łagodzeniu zmian skórnych i towarzyszącego im świądu. Dodatkowo to ważne, aby stosować zabiegi pielęgnacyjne, które minimalizują ryzyko remisji. Jak zaczyna się AZS u niemowlaka? Pierwszym niepokojącym objawem jest bardzo sucha skóra, na której szybko pojawiają się różnego rodzaju wypryski, otarcia i podrażnienia. Zmiany najczęściej umiejscowione są na skórze głowy, policzkach i czole, choć mogą też obejmować inne części ciała. Charakterystycznym symptomem tej choroby jest uczucie swędzenia i rozdrapywanie przez dziecko ran. Maluszek może robić się marudny i płaczliwy, a niekiedy również ma problemy z zasypianiem. Podobne objawy obserwuje się w przypadku remisji choroby.

Jak zapobiec nawrotom AZS u niemowląt?

Nawrotom AZS możesz skutecznie zapobiec, jeśli odpowiednio zadbasz o skórę niemowlęcia. W tym celu musisz ją często nawilżać przy użyciu dedykowanych emolientów. Lekarze zalecają rodzicom również przeprowadzanie kojących kąpieli. Do wody możesz dodać specjalne olejki, płatki owsiane lub krochmal. W takim wypadku dziecko nie powinno pozostawać w wodzie zbyt długo. Po wyjściu z wody nie pocieraj skóry dziecka, tylko delikatnie osusz ją ręcznikiem, a następnie użyj dobrej jakości emolientu. Jeśli chcesz złagodzić lub wyciszyć objawy AZS, to musisz też starannie wybierać ubrania, które nosi Twoje dziecko. Odzież powinna być wykonana z miękkich materiałów, które dobrze przepuszczają powietrze. Skórę dziecka trzeba też chronić przed przegrzaniem i kontaktem z silnymi detergentami. Dlatego ubrania i buty malucha należy prać w delikatnych proszkach przeznaczonych dla alergików.

Co zrobić, żeby ograniczyć swędzenie?

Jeśli podejrzewasz u swojego maluszka atopowe zapalenie skóry, koniecznie skonsultuj się z lekarzem. Specjalista najpewniej przepiszę Ci maści na receptę, które musisz regularnie aplikować na swędzące zmiany. Aby zminimalizować odruch drapania u niemowlaka, po nałożeniu maści owiń skórę dziecka mokrymi bandażami i pozostaw je na skórze przez jakiś czas. Na noc warto założyć maluszkowi cienkie rękawiczki, dzięki czemu nie będzie odruchowo drapać się przez sen. Przy AZS bardzo ważne jest również regularne obcinanie paznokci.

Zabiegi pielęgnacyjne u niemowląt z AZS muszą być wykonywane delikatnie i powoli. Chodzi o to, aby dziecko się do nich nie zniechęciło. Leczenie tej choroby wymaga sporego zaangażowania ze strony rodziców. Jeśli będziesz stosować się do zaleceń lekarskich, przykre objawy szybko ustąpią, a Twoja pociecha znowu będzie uśmiechnięta i radosna.

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy