Artykuł partnera

Dieta dla dziecka, czyli jak zmotywować malucha do zdrowego jedzenia?

/appFiles/site_102/images/autor/w0kdzgcKmDL4tqn.jpeg

Autor: Artykuł sponsorowany

Dodano: 5 marca 2024
Dokument archiwalny
Dieta dla dziecka, czyli jak zmotywować malucha do zdrowego jedzenia?

Kształtowanie nawyków żywieniowych u dzieci jest niezwykle ważne, ale też trudne. Szczególnie gdy rodzice sami nie mają wyrobionych zdrowych nawyków. Maluchy uwielbiają naśladować tych, których kochają, dlatego tak ważne jest, by motywacja do zdrowego odżywiania wychodziła od rodziców. Co zatem robić i jak zachęcić dziecko do zdrowego jedzenia? Jak je przekonać, że to, co serwujesz na talerzu, wspomoże jego prawidłowy rozwój? Sprawdź!

Daj dobry przykład dziecku

Dzieci będą jadły dokładnie to samo, co jesz Ty. Jeśli na Twoim talerzu warzywa pojawiają się sporadycznie, nie możesz oczekiwać od pociechy, że zamiast frytek wybierze sałatkę. Jeśli chcesz kształtować dobre nawyki żywieniowe u swojego dziecka, sięgaj po dobre produkty każdego dnia. Pokaż dziecku, że warzywa i owoce są atrakcyjne oraz smaczne. Przygotowując posiłki, staraj się je komponować tak, by były atrakcyjne wizualnie. Niech to będą różnorodne, kolorowe potrawy, przekłuwające wzrok dziecka. Im więcej kolorów na talerzu, tym większe szanse, że dziecko będzie zainteresowane jedzeniem.

Nie zapominajcie o odpowiednim doborze składników odżywczych. W Waszych posiłkach powinny pojawiać się chude mięsa, nabiał, strączki czy chociażby ryby. Szczególnie ważne dla rozwoju dziecka są te ostanie, gdyż są cennym źródłem kwasów omega – działają przeciwzapalnie, wspierają rozwój oczu i mózgu. Ich poziom w organizmie uzupełni też tran Mollers dla dzieci.

Zadbaj o odpowiednią podaż magnezu

Magnez odgrywa kluczową rolę w wielu procesach metabolicznych organizmu. Pomaga w regulacji glukozy we krwi, co jest istotne dla metabolizmu węglowodanów. Jest niezbędny do syntezy białek, które są nie tylko budulcem tkanek, ale także biorą udział w wielu procesach metabolicznych, w tym w metabolizmie energii. Ponadto magnez uczestniczy w metabolizmie energii poprzez transportowanie jonów wapnia i potasu przez błony komórkowe. To z kolei pomaga w przekazywaniu impulsów nerwowych i produkcji energii.

Wprowadź więc do diety produkty, które będą dostarczać magnez dla dzieci. Migdały, orzechy włoskie, orzechy nerkowca, orzechy ziemne, nasiona dyni, nasiona słonecznika i sezam są bogatym źródłem magnezu. Podobnie duże ilości magnezu zawierają produkty pełnoziarniste, zielone warzywa liściaste, niektóre owoce i produkty mleczne. Jeśli dziecko ma niedobory magnezu, procesy metaboliczne w jego organizmie wspomożesz, sięgając po suplementy diety z tym cennym pierwiastkiem.

Oferuj zdrowe przekąski

Zamiast słodyczy czy przetworzonych przekąsek, staraj się podawać dziecku zdrowe alternatywy, takie jak owoce, warzywa, orzechy czy jogurt naturalny. Szukaj przepisów na domowe batony, ciastka bez cukru czy budynie z kaszy jaglanej. Zamiast kolejnego lizaka, podaj dziecku domowy sorbet z jego ulubionych owoców. Takie zdrowe przekąski nie tylko pomogą wypracować zdrowe nawyki żywieniowe, ale także nasycą organizm odpowiednimi witaminami i minerałami.

Pamiętaj jednak, że nawyki żywieniowe dziecka kształtują się już od pierwszego dnia życia. Dbaj więc, by uzupełniać poziom witaminy D czy K od samego początku. Ich niedobory mogą bowiem w przyszłości prowadzić do poważnych konsekwencji. Na przykład witamina K dla noworodka jest wręcz niezbędna, ponieważ tuż po porodzie ustaje jej transport do dziecka z łona matki, a jej pokarm zawiera go minimalne ilości. Z kolei niedobory witaminy K mogą prowadzić do zaburzeń krzepnięcia i krwotoków u noworodka.

Słowa kluczowe:
zdrowa dieta

Uzyskaj nieograniczony
dostęp do SerwisZOZ.pl

  • Aktualne informacje o zmianach prawnych
  • Indywidualne konsultacje e-mail z ekspertem (odpowiedź w 48 h)
  • Bazę 3500 porad ekspertów, gotowych wzory dokumentów i procedur
UZYSKAJ NIEOGRANICZONY DOSTĘP

Uzyskaj bezpłatny 24-godzinny dostęp do SerwisZOZ.pl

aktywuj dostęp testowy